Ameliyat (özellikle estetik ameliyat) fiyatları her zaman merak konusudur. Bu konuda yurdumuzda iki başvuru adresi vardır:

Birincisi Sağlık Bakanlığının kamuya ait hastanelerde uygulanan tedavi fiyatlarını gösteren listedir. Bu listeye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:
Sosyal güvenlik kurumu ameliyat puanları listesi

İkinci kaynak ise Türk Tabipleri Birliği Asgari Ücret Tarifesi kitabıdır. Türk Tabipleri Birliği Yayınları tarafından basılan bu kitabı Tabip Odalarından temin edebilirsiniz. Estetik burun ameliyatı fiyatı, estetik meme ameliyatı fiyatı ve yüz estetiği fiyatlarına bu kitabın 227. sayfasından ulaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz ameliyatın karşısındaki rakamı yaşadığınız ilin katsayısı (Tabip Odasından internet veya telefon ile öğrenebilirsiniz) ile çarparak olabilecek en düşük fiyatını öğrenebilirsiniz.

Ancak her iki kaynak da size istediğiniz bilgiyi veremeyebilir.
Sağlık Bakanlığı`nın fiyatları SGK kapsamına giren işlemlerin fiyatlarının listesidir. Yalnız SGK kapsamındaki hastanelerde geçerlidir ve genellikle estetik ameliyatları kapsamaz.

Türk Tabipleri Birliğinin kitapçığı ise asgari ücreti göstermektedir. Yani ameliyat fiyatı gösterilenden daha az olmamalıdır. Ancak gerçek fiyat hekim tarafından daha yüksek olarak belirlenebilir.

Her ameliyatta olduğu gibi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ameliyatlarında da hekimin deneyimi büyük önem taşır. Başarılı operasyonları ve hasta memnuniyeti ile kendini kanıtlamış deneyimli cerrahların mesleğe yeni başlamış meslektaşlarından daha fazla ücret talep etmesi doğaldır. Buna karşılık Türk Tabipleri Birliği`nin belirlediği asgari (en az) ücretin altında ameliyat fiyatı verilmesi (özel etik ve insani koşullar dışında) doğal ve yasal değildir. Bu nedenle bir tedavi veya operasyonun piyasadan bir mal araştırır gibi yalnızca fiyatı veya reklamı nedeni ile tercih edilmesi sağlık hizmetlerinde sakıncalıdır.

Ayrıca tıpta hastalık değil hasta vardır. Ayni ameliyat değişik kişilerde nisbeten daha riskli veya zor olabilir. Bu nedenle de fiyatı kişiye göre değişebilir.

Bazan insanlar bir ameliyatın (örneğin yüz germe) kendileri için uygun olacağına karar verip internette bu ameliyatı araştırmaya başlarlar. Oysa muayeneden sonra kendisi için en uygun tedavinin yüz germe ameliyatı değil başka bir işlem olduğu ortaya çıkabilir.

Hangi ameliyatın uygun olduğunu ve bunun fiyatını öğrenmenin en iyi yolu doktorunuza muayene olmaktır. İnternet gibi sanal alemde veya başka iletişim kanalları ile bilgilenmeye çalışmak sağlık konusunda yararlı olmak bir yana zararlı bile olabilir.

Hastalarımızın bir kısmı şu soruyu sormaktadır: Bir estetik ameliyatın fiyatını öğrenmek için neden muayene parası ödeyeyim? Eğer istediğim ameliyatın masrafı ödeyemiyeceğim kadar yüksek ise boşuna muayene parası vermiş olmayacak mıyım?

Kliniğimizde muayeneler ücretlidir ve görüşme diye bir kavram yoktur. Acil durumlar ve fakir hastalar dışında ücretsiz muayene yapmak yasal olarak mümkün değildir. Estetik ameliyat düşünen birinin muayene parası bile veremeyecek durumda olması zaten beklenemez (masraflarını başka biri karşılamadığı sürece). Buna karşılık muayene ücreti vermeden bilgi almak isteyen hastalarımız için “online konsültasyon” adını veriğimiz bir hizmetimiz vardır. İnternet ortamında web sayfasından şikayetlerini, istedikleri ameliyatı ve fotoğraflarını gönderdikleri takdirde düşünülen en uygun ameliyatın ve yaklaşık masrafının ne olacağı kendilerine bildirilmektedir. Ancak bu bilgilendirme bağlayıcı olmayıp kesin karar ve fiyatlandırmanın yüzyüze yapılan muayene sonrası verilebileceğini belirtmekte yarar vardır.

İnternet üzerinden muayene ve fiyat almak için aşağıdaki düğmeyi tıklayabilirsiniz:

İlgili bağlantı: Estetik fiyatlarında arz-talep kuralı geçerli mi?

//