estetik-cerrahi-nedir

İnsanlık tarihinin bilinen bütün dönemlerinde bireyler beden ve yüz güzelliğine çok fazla önem vermişlerdir. Güzellik fiziksel olarak ölçülemiyen ve tanımı yapılamıyan bir sıfattır. “Güzel” kavramı yalnız tarihin değişik dönemlerinde değil, çeşitli ırklar ve kültürler arasında bile farklıklar göstermiştir ve bu değişim hala sürmektedir.

Toplumlar genel olarak yüz ve vücut görüntüleri normalden farklı olan bireyleri dışlamışlardır. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi dışlanan bu bireyleri topluma kazandırmak için görüntülerini normale değiştirmeye çalışmıştır.

Anatomik olarak normal yapıya sahip oldukları halde toplumda “güzel” olarak kabul görmeyen insanlar da Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahlara başvurarak beğenmedikleri bölgelerin değiştirilmesini istemişlerdir. 1900’lü yıllardan itibaren Plastik Cerrahlar herhangi bir bozukluk veya sakatlığı olmayan ancak güzel kabul edilmeyen bölgeleri (burun, yüz, kulak, memeler vs.) ameliyat ile güzelleştirmeye başlamışlardır. Başlangıçta tedavi edici olarak kabul edilmediğinden tıp otoritelerince gereksiz görülen ve aşağılanan bu ameliyatlar toplumdan gelen baskı ile giderek kabul görmüş ve günümüzde adeta moda halini almıştır. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahların bir kısmı özellikle bu ameliyatlara yoğunlaşarak günümüzde “Estetik Cerrahi” olarak adlandırılan kavramın ortaya çıkmasını sağlamışlardır.

Özetle “Estetik Cerrahi” tıbbi anlamda “Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi”nin bir üst dalıdır ve ondan ayrıştırılamaz. Estetik Cerrahi Ameliyatları diğer tıp dallarındaki ameliyatlardan farksızdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntı vardır. Estetik ameliyatlar genellikle sağlıklı kişilerde ve tıbbi olarak normal kabul edilen vücut parçaları üzerinde uygulanmaktadır. Yani sağlık için zorunlu ameliyatlar değillerdir. Bu yüzden sonradan ortaya çıkabilecek aksiliklerin etkisi diğer zorunlu ameliyatlara göre çok daha üzücü olabilir. İleride sorun yaşamamak için bu tür ameliyatları tam teşekküllü hastane veya kliniklerde ve “Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı” olan cerrahlara yaptırmak gereklidir.

keyboard53 (2)keyboard53 (2)

 

 

//