Ellerimiz birçok özelliğimizin aynasıdır. Sosyal ve kültürel düzeyimiz, işimiz, sağlığımız ve en önemlisi yaşımız hakkında bilgiler verir. Yüzü ne kadar bakımlı olursa olsun yalnızca ellerine bakarak kişinin yaşını tahmin edebilirsiniz.

Estetiğe önem verenler için ellerin güzelliği de vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Estetik açıdan güzel ellerde parmak ve tırnaklar düzgün olmalı, el derisi lekesiz ve sağlıklı görünmelidir.

Yaşlılık kendisini önce el derisinde gösterir. Yaşlılık lekeleri ortaya çıkar. Deri altındaki yumuşak dokular erir ve damarlar aşırı belirginleşir. Derisi kuruyan el iskelet görünümü alabilir. Eklemlerde ve parmaklarda şekil bozulmaları görülebilir. Ayrıca sürekli açıkta olduklarından güneş ve iklim koşulları da el derisini yıpratır. Yaşlılık lekelerinin ortaya çıkmasında güneş ışığının etkisi çok fazladır.

El estetiğinde şunlar yapılır:

Lekelerin tedavisi: Çeşitli lazer ve ışık kaynakları (IPL, Fraxel) derideki lekelerin tedavisi için yararlıdır. Kimyasal soyma (peeling) bilinen tedaviler arasındadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar el derisi altına yapılan yağ enjeksiyonlarının da derinin kalitesini düzeltip lekeleri azalttığını göstermiştir.

Kuru ve damarlı ellerin tedavisi: En başarılı tedavi el derisi altına yağ enjeksiyonları ile yapılmaktadır. Çeşitli dolgu maddeleri de (hiyalüronik asit ve poli L laktik asit) bu amaçla kullanılmaktadır. Belirgin el damarları içine tahriş edici maddeler enjekte ederek damarların büzüşmesini sağlamak ta bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Deri kırışıklığının giderilmesi (El Germe): Yüz germe ameliyatında olduğu gibi el derisi de bileğe yakın bir gölgeden yapılan kesi ile gerginleştirilebilmektedir.

Prof. Dr. Ege Özgentaş el estetiğinde yağ enjeksiyonunu tercih etmektedir.

İlgili bağlantılar:
El güzelliğine duyulan istek artıyor

(function(i,s,o,g,r,a,m){i[‘GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,’script’,’//www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);

ga(‘create’, ‘UA-44005840-4’, ‘auto’);
ga(‘send’, ‘pageview’);