Karın nasıl güzelleştirilir?

Güzel bir karın görüntüsü olmadan güzel vücuttan basedilemez.

Güzel karın nasıl görünür

Estetik açıdan hoş bir karında bombelik veya yağ fazlalıkları olmamalıdır. Deride çatlak, kırışıklık veya sarkıklık olmamalıdır.  Göbek deliği belirgin olmalı ve karnın diğer kısımlarına göre biraz çukurda kalmalıdır.  Göbek deliğinin yeri karnın orta çizgisinde ve bel ön kenarındaki kemik çıkıntının (leğen kemiği ön üst çıkıntısı) biraz yukarısında olmalıdır. Karnın iki yanındaki bel girintisi belirgin olmalıdır. Karın (göbek) çevresi göğüs ve kalça çevresinden daha dar olmalıdır.

Karın Estetiğini Bozan Durumlar

Kilo fazlalığı, çoklu gebeliklere bağlı karın kaslarının zayıflaması ve bazı hastalıklar karında bombelik oluşturarak görünüyü bozarlar. Karın derisindeki çatlaklar ve deri sarkmaları da istenmeyen görüntülerdir.

Gebelik ve çok hızlı kilo alma gibi durumlarda deri hızlı olarak gerildiği için derin tabakalarında yırtıklar olur. Çatlak veya stria adını verdiğimiz bu durum yırtıkların iyileşmesi sonucu ortaya çıkan nedbe (skar) dokusunun görüntüsüdür. Karın derisinin sarkması  gerginlik ve elastisitesi (lastik gibi genişleyip tekrar büzüşebilme özelliği) nin azalması sonucu ortaya çıkar. Ayakta iken fazla deri kasık üzerinde toplanıp kendi üzerine katlanır. İleri derecede karın desisi sarkıklıkları psikolojik rahatsızlık dışında pişiklere bağlı kaşıntı ve kötü kokulara da yol açar.

Nasıl Düzeltilir

Karın estetiği şekil bozukluğunun şekli ve derecesine göre değişiklik gösteren ameliyatlar ile sağlanır. Karın germe ameliyatlarına abdominoplasti adı verilir. Bombe, derisi sarkmış ve çatlakları fazla miktarda olan karınlarda yapılır. Derideki sarkıklık ve çatlaklar hafif derecede ise mini-abdominoplasti denilen daha küçük bir ameliyatla düzeltilebilir. Karın derisinde sarkıklık ve duvarında zayıflık yok ise yalnız yağ fazlalığına bağlı bombelikler liposuction (yağların vakum ile alınması) ameliyatı ile giderilir.

Abdominoplasti (karın germe) ameliyatı

Kasıkların üzerinden enlemesine bir kesi yapılarak (Sezaryen ameliyatındaki gibi ancak daha uzun) deri altında tünel oluşturulur. Bu tünel içinde çalışılarak karın duvarı (rektus abdominis kası) sağlamlaştırılır, varsa göbek fıtığı onarılır, fazla karın derisi alttan kesilerek atılır ve göbek yeri değiştirilir.

Operasyonun yararlı tarafları karın bombeliğini ve fıtıkları etkili şekilde düzeltmesi, deri fazlalığını gidermesi ve çatlakları kısmen ortadan kaldırabilmesidir. Olumsuz tarafları ise büyük ameliyat olması, göbek üstü çatlaklarda yarar sağlamaması ve ameliyat izinin bazılarınca rahatsız edici bulunmasıdır.

Ameliyat öncesi ve sonrası resimleri için Amerikan Estetik Cerrahi Derneği tarafından hazırlanan sayfayı ziyaret edebilirsiniz.  (Lütfen açıklamayı okuyunuz)