Birbirinden farklı görünen memelerin estetiği

Asimetrik Memelerin Düzeltilmesi

Kadınlarda iki meme arasında hafif derecede görüntü farkı olması normaldir ve çok yadırganmaz. Buna karşılık iki meme görüntü olarak birbirinden çok farlı ise estetik açıdan rahatsızlık yaratır.

Memeler arasında büyüklük farkı

Hangi meme normal olarak değerlendiriliyor ise diğer meme büyütülerek (silikon meme protezi) veya küçültülerek ayni boyuta getirilir. Bazı durumlarda ayni anda bir memeye büyütme, diğerine de küçültme işlemi yapılması gerekebilir.

Memeler arasında diklik farkı

Memeler ayni büyüklükte olabilir ancak birisi daha dik diğeri ise daha sarkık olabilir. Böyle durumlarda genellikle hastalar sarkık memenin dikleştirilmesini isterler. Tedavi için sarkık memeye dikleştirme işlemi uygulanır.

Meme başlarının farklı görünmesi

Memenin görüntüsünde en karakteristik bölge ortasında bebeğin beslenmesini sağlayan ve nipple denilen çıkıntıyı çevreleyen kahverengi daire şeklindeki kısımdır. Tıp dilinde buraya areola denilir. Bölgenin tamamı yani kahverengi halka ve ortasındaki çıkıntının tamamı nipple areola kompleksidir. Halk arasında kısaca buraya meme başı adı verilir. Göğüslerde ilk dikkat edilen nokta meme başlarının ayni büyüklükte ve ayni hizada olmasıdır. Genellikle meme başının aşağıda olması sarkık memelerde görülür. Meme sarkıklığı giderilirken meme başı da karşı taraf ile ayni hizaya getirilir. Ancak nadir olarak ayni boyutlardaki iki memeden birinde meme başı daha yukarıda olabilir. Bu durumda yukarıda duran meme başı ameliyat ile aşağı çekilir ve her iki memenin ayni görünmesi sağlanır. Meme başlarının çapı da ayni olmalıdır. Kahverengi bölge bir tarafta normal diğer tarafta daha geniş ise geniş kısım daraltılır. Ancak bir tarafı normal, diğer tarafı küçük olan meme başlarında durum biraz daha komplikedir. En kolay  tedavi şekli normal tarafı biraz küçülterek buradan alınan kahverengi dokunun küçük meme başı etrafına yamanması (greft olarak konulması) dır. Bu sayede meme başları eşitlenebilir. Bir diğer alternatif ise tatuaj (dögme) yaptırmak veya vücudun diğer taraflarından koyu renkli bir doku alarak küçük tarafa yama yapmaktır. Koyu renkli deri kadınlarda genital bölgeden alınabilir.

Meme başlarının boyutu ve yerleri değiştirilerek simetri sağlanır.

Memelerin Biri Büyük Biri Küçük Olması

En sık görülen asimetri şeklidir. Memeler şekil olarak normal anatomide ancak büyüklük olarak farklı hacimlerde olabilir.

Memenin biri diğerinden büyük

Bu durumda hasta bir memesini normal büyüklükte kabul etmekte ve diğer memesini büyük bulmaktadır. Sol memenin sağ memeden büyük olması sık olarak görünen bir durumdur. Daha az sıklıkta olmakla birlikte sağ memenin büyük olması da görülür. Bu durumda yapılacak tedavi büyük memenin ameliyat ile küçültülmesidir. Meme küçültmenin değişik ameliyat yöntemleri mevcuttur. Prof. Dr. Özgentaş vertikal skar tekniği (memede yalnız dikine bir iz ve meme altında iz yok) ile meme küçültme yapmaktadır.

Bir memenin diğerinden küçük olması

İri memelerden hoşlanan kadınlarda genellikle büyük olan meme normal kabul edilir ve küçük memenin büyütülmesi istenir. Örnek olarak sol memenin sağ memeden küçük olması durumunda sol memenin büyütülmesi gerekir. Tedavide büyütme miktarının önceden iyi hesaplanması gerekir. Çünkü amaç simetriyi sağlamak yani göğüslerin görüntüsünü eşitlemektir. Meme büyütme işlemi silikon protez kullanılarak yapılabilir. Protezin boyutunu önceden hesaplamak için çeşitli bilgisayar programları mevcuttur ancak her ihtimale karşı farklı büyüklüklerdeki protezlerin ameliyathanede hazır bulundurulması uygun olur. Deneme protezleri ile gerçek boyut saptandıktan sonra kalıcı protez yerleştirilir. Ancak Prof. Dr. Ege Özgentaş büyüklük farkı olan memelerde küçük memeyi kişinin kendisinden alınan dokular ile büyütmeyi tercih etmektedir. Ancak burada önemli olan hastanın kendisinden alınacak fazla dokuların mevcut olması şarttır. Memeye enjekte edilecek en uygun doku kişinin kendi yağ dokusudur. Yağ dokusu ile meme büyütme enjeksiyon ile yapıldığı için ameliyat sırasında memenin ne kadar büyüdüğü ve hangi şekli aldığı açıkça görülmektedir. Bu da daha kolay eşitlik sağlanmasına yol açar.

 


//

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir