Meme Dikleştirme

Göğüs Asma (Dikleştirme) Ameliyatı Nedir ?

Memeleri güzelleştirmek için yapılan ameliyatların hepsi memeleri daha dolgun ve dik göstermeyi amaçlar. Ancak bunu sağlamak için memelere hacim ilave etmek (silikon implant veya hastanın kendi dokusu) ya da fazla meme dokusunu çıkartmak gerekebilir.

Meme asma (breast lift) ameliyatı yeterli büyüklüğü olan ancak dikliğini kaybetmiş sarkık göğüslere uygulanan bir ameliyattır. Burada amaç normal yerinden daha aşağıya kaymış meme başı (areola) nı olması gereken yere yükseltmek ve yayvanlaşmış meme dokularını dikişler ile toplayarak memelere koni şeklini vermektir.

Diğer meme güzelleştirme ameliyatlarına göre memeyi daha az hırpalayan bu ameliyatta çok güzel dikleşme ve toparlanma sağlanabilmektedir. Ancak meme başı (areola) farklı bir konuma taşındığında yeni yerine dikişler ile tutturulmakta ve çevresinde yuvarlak bir iz kalmaktadır. Ayrıca eski yerinde ortaya çıkan açıklığın da kapatılması gerekmektedir. Bu kapatma işlemi de meme başının hemen altından başlayan dikine bir iz oluşturmaktadır. Bu izlerin farkedilme derecesi hem hastanın bünyesine hem de cerrahın yeteneğine göre değişmektedir. Şunu daima hatırlamalıyız: Her kesin yerde bir miktar iz kalır. Biz estetik cerrahların amacı mümkün olduğu kadar kısa ve az farkedilen izler yapmaktır.

Meme asma (mastopexy) veya göğüs dikleştirme ameliyatlarında mevcut meme hacmi ameliyat öncesi iyi hesaplanmalı ve sonuçtan hastanın arzuladığından daha büyük veya daha küçük memeler ortaya çıkartmamalıdır. Bu kararın verilmesinde hem hastanın isteği hem de plastik cerrahın deneyimi ayni ölçüde önemlidir.

Saf meme dikleştirme ameliyatları özellikle Amerika’da daha az sıklıkta uygulanmaktadır. Çünkü Amerikan Toplumu’nda büyük meme hala çok büyük rağbet görmektedir. Bu nedenle göğüs asma ameliyatlarının pek çoğunda memelere silikon implant da konulmakta ve hem dik hem de eskisinden büyük memeler oluşturulmaktadır.

Her ne kadar büyük memeler moda olmaya devam etse de normal büyüklükte ve dik memeler uygun bedenlerde hem estetik hem de anatomik olarak zarif durduğudan meme asma veya dikleştirme ameliyatları önemini kaybetmeyecek gibi görünmektedir.

Bu video ameliyatın nasıl yapıldığını şematik olarak göstermektedir:


Sosyal medyadaki paylaşımlarımızı izlemek için aşağıdaki logolardan uygun gördüklerinize tıklayabilirsiniz:


0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir