Meme estetiği kimin işi?

Meme Hastalıkları

Meme hem kadınlar hem de erkekler açısından önemli ve dikkat çeken bir organdır. Ayni zamanda hastalıkları ile de bilinir. Uzun yıllar meme ile ilgili hastalıklar genel cerrahinin bazı ülkelerde de kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının ilgi alanına girmiştir.

Meme Estetiği

Göğüslerin güzel veya doğal görünmesi ile ilgili ameliyatlar ise yaklaşık 100 yıl öncesinden beri Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahinin işidir. Önceleri başlıca küçültme ve dikleştirme şeklinde yapılan meme estetiği 1960 lı yıllarda silikon protezlerin üretilmesi ile büyütme estetiğine de dönüşmüştür. Daha yakın zamanlarda ise kişinin kendi dokuları ile meme büyütme işlemi giderek ilgi görmeye başlamıştır.

Meme Rekonstrüksiyonu (yeniden meme yapılması)

Göğüs kanserlerinin günümüzde bile kesin tedavisi memenin alınması ile yapılmaktadır. Bu işlem psikolojik açıdan çok yıpratıcıdır. Alınan memenin yerine yenisinin yapılması 1970 lerden sonra giderek artan sıklıkta yapılmaya başlanmış ve günümüzde uygulanan tekniklerin çeşitleri de artmıştır. Meme rekonstrüksiyonu Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahlar tarafından ortaya atılmış ve günümüzde de Plastik ve Rekonstrüktif cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Bazı Branşların Meme Estetiğine İlgisi

Zaman içerisinde meme estetiği ile ilgili tekniklerin özellikle büyütme estetiğinde giderek basitleşmesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi dışındaki uzmanlık alanlarınının da ilgisini çekmeye başlamıştır. Özellikle memelerin içine bir takım sentetik maddelerin enjekte edilmesi ile yapılan büyütmeler ameliyathaneye gerek olmadan yapılabildikleri için ehil olmayan kişiler tarafından da yapılmaya çalışılmaktadır.

Ameliyat Sonrası Sorunlara Hakim Olmak

Burada dikkati çekmek istediğimiz bir konu vardır. Teorik olarak becerikli bir kişi yetkisi olmasa bile bazı işlemleri yeteneği sayesinde kısmen de olsa yapabilir. Ancak tıp mesleği insan ile uğraşır ve her insan farklıdır. 99 kişide iyi sonuç veren bir işlem yüzüncü kişide hiç beklemediğiniz bir şekilde hatalı bir sonuç doğurabilir. Bir buna komplikasyon diyoruz. Yani her işi doğru yaptığınız halde kişideki bir özelliğe bağlı olarak veya bilinmeyen bir nedenle kötü bir durum ortaya çıkabilir. İşte önemli olan bu işlemi yapan kişinin ortaya çıkacak komplikasyonları da düzeltebilecek beceri ve bilgide olması gereklidir.

Bir kadın doğum uzmanı veya genel cerrah memeden kist veya tümörleri çıkartabil, iltahapları tedavi edebilir. Ama estetik bir işlem yapmaya kalktığında meme derisinde nekroz dediğimiz çürüme yani gangren ortaya çıkarsa işte bununla baş edemez. Hele bu gangren memenin bir kısmını veya tamamını yok ederse hiç başa çıkamaz. Oysa Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanları zaten gangrenlerin, tümörlerin, kaza ve yanıkların tahrip ettiği veya yok ettiği dokuları onarma işini üstlenmişlerdir. Bu nedenle meme ameliyatları sonrası ortaya çıkabilecek en ağır sonuçları bile düzeltebilecek beceriye sahiptirler. Ayrıca bu istenmiyen sonuçların neden ortaya çıktığını da daha iyi bildikleri için önleme konusunda da daha deneyimlidirler.

Hastalıklı Meme ve Sağlam Meme Ameliyatları Farklıdır

Memenin hastalıklarını tedavi etmek başka bir iştir, sağlam memeyi güzelleştirmek ise daha başka bir iştir. Meme estetiği bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi branşının işidir. Meme (göğüs) estetiği ile ilgili sorunlarınızda başvuracağınız doktor sağlık bakanlığından diplomalı veya Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği’nin üyesi bir Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olmalıdır.

Kısaca meme estetiği bizim işimizdir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir