Burun Estetiği

Estetik Burun Ameliyatı

Burnumuz yalnızca bir koklama ve nefes alma organı değildir. Sosyal hayatımızda da rol oynar. Yüzyüze konuşmalarda farkında olmasak bile karşımızdaki insanın burnu hemen gözümüze çarpar. Yüzün en ortasındaki konumu ile yüz ifadesinde ve güzelliğinde çok önemli katkısı vardır. Burnun şekil ve boyutlarındaki milimetrik değişiklikler bile hemen farkedilen bir ifade değişikliği yapar. Güzelliğin tanımı nasıl yapılamıyor ise güzel bir burun tanımı yapmak da zordur. Normal bir burun için rakamsal boyutlar vermek doğru olmaz. Çünki burun sabit ölçülerde değil, diğer yüz yapıları ile uyumlu olduğunda doğal görünür.

Neden Yapılır?

Estetik burun ameliyatı için başvuranlar genellikle şu rahatsızlıklarını dile getirirler.

 • Nefes almada zorluk
 • Burunda belirgin eğrilik
 • Burun sırtındaki kemik ve kıkırdakların normalden daha çıkıntılı (kambur) olması
 • Burun genişliğinin (eninin) aşırı olması
 • Normalden daha uzun veya çok kısa burun
 • Burun sırtının çökük olması
 • Burun deliklerinin dikkati çekecek kadar geniş (açık) olması
 • İki burun deliğinin görüntüsünün ayni olmaması
 • Burun ucunda parmakla sıkılmış gibi görünen enine darlık veya aşırı derecede etli ve geniş bir burun ucu
 • Burnun en sivri kısmının (tip adı verilir) düşük (dudağa yakın) veya burun delikleri görünecek kadar aşırı kalkık olması
 • Burnun üst yarımındaki kemik yapılar ve alt yarımındaki kıkırdak yapılar arasında uyumsuz görüntü

Burun estetiği hangi yaşta yapılmalı

Bundan 15 yıl öncesine kadar estetik burun ameliyatı yaşı kız ve erkeklerde 18 olarak kabul ediliyordu. Ancak günümüzde bu yaşı 16 ya kadar indiren cerrahlar vardır. Eğer hastada önemli bir sağlık sorunu yok ise estetik burun ameliyatı için bir üst yaş sınırı yoktur. Prof. Dr. Ege Özgentaş zorunlu bir durum mevcut olmadıkça estetik burun ameliyatını en az 18 yaşında olanlarda yapmayı tercih etmektedir ve kendisinin en yaşlı estetik burun hastası 80 yaşın üzerinde bir bayandır.

Ameliyat öncesi değerlendirme

Herkesin yüzü nasıl farklı ise burunlar da birbirinden farklıdır. Uygulanacak işlem her hasta için önceden dikkatli bir şekilde planlanmalıdır. Bazı hastalar ellerinde beğendikleri burun resimleri ile gelip bunun yapılmasını isteyebilirler. Burun ameliyatı kuaförde saçların şekillendirilmesinden farklıdır. Bir modele uyarak yapılmaz. Herkesin yüz şekline ve vücut yapısuına uygun bir burnu olmalıdır. Bu genellikle hastanın muayenesinde burun derisinin ve burun kıkırdaklarının kalınlığı, kemik ve kıkırdakların şekli ve yerleşim yerlerine göre en uygun görüntüyü verecek şekilde planlanır. Hastalar çok kez ameliyat sonrası burunlarının nasıl olacağını merak ederler. Bunu göstermenin bir yolu hastanın burun resimlerini çekip bastıktan sonra kağıt üzerinde kalem ile değişiklikler yapmaktır. Daha modern yolu ise burun resmini bilgisayara koyduktan sonra bazı programlar ile burnu değişik şekillere sokmaktır. Burada şu uyarıyı yapmak gerekir. İyi bir bilgisayar kullanıcısı ekranda sizi çok güzel bir burun ile gösterebilir. Ama bu ameliyat sonrası böyle görüneceğiniz anlamına gelmez çünki ameliyat bilgisayar çiziminden farklı bir olaydır. Bu yüzden bilgisayar görüntülerine inanıp ameliyat kararı vermek hatadır. Doktorunuzun daha önce yaptığı burun ameliyatlarını gördü iseniz veya doktorunuz bu konuda güvenilir çevrelerce tavsiye ediliyor ise kendisine güvenebilirsiniz.

Estetik burun ameliyatı nasıl yapılır?

Estetik burun ameliyatları nazoplasti veya rinoplasti olarak isimlendirilir. Yapılacak işlemin uzunluğuna göre sakinleştirme ve lokal anestezi (sedasyon) veya genel anestezi (narkoz) uygulanır. Ameliyat tekniği olarak açık ve kapalı yöntemler vardır. Ameliyat göze batmayan yerlerden (örnek burun deliklerinin içi) girerek deri altındaki kıkırdak ve kemikleri görünür hale getirmekle başlar. Burundaki bozukluğun durumuna göre kıkırdak ve kemikler çıkartılabilir, şekilleri değiştirilebilir veya ilaveler yapılabilir. Burun ameliyatlarının süresi yapılan işlemin karmaşıklığı ile orantılı olarak 1,5 saat ile 4 saat arasında veya daha uzun sürebilir. Prof. Dr. Ege Özgentaş burun ameliyatlarında çoğunlukla açık tekniği (open rhinoplasty) tercih etmektedir.

Ameliyat sonrası iyileşme

Ameliyat sonrası ağrı

Hasta ameliyattan çıktığında burun üzerinde bandaj ve alçı mevcuttur. Genellikle ameliyat sonrası burun delikleri açık bırakılmakta (tamponsuz ameliyat) ve hasta hemen normal nefes almaya başlamaktadır. Göz çevrelerinde hafif bir morarma başlayabilir. Ameliyat olduğu gün veya bir gece yattıktan sonra evine gönderilebilir.  Bir hafta alçı ve bir hafta bandaj uygulamasından sonra ikinci haftada normal hayata dönülür. Ancak birkaç ay süre ile buruna darbe gelmesinden sakınılmalıdır.

Ameliyat ile güzelleştirilmiş burun nasıl olmalı?

Prof. Dr. Ege Özgentaş’a göre başarılı bir burun ameliyatı sonrası burun hem güzel hem de doğal görünmelidir. Ameliyat olmuş bir kişiyi çevre hemen farkediyor ve “bu burun ameliyatlı” yargısına varıyor ise bu başarısız bir ameliyattır. Güzel yapılmış bir estetik burun ameliyatından sonra arkadaşları kişiye “ne kadar güzelleşmişsin, kilo verip saç şeklini mi değiştirdin?” diyerek veya benzer şeklinde iltifatlarda bulunmalı ve estetik burun ameliyatı yapıldığı ancak dikkatli bakıldıktan sonra farkedilmelidir.

İlgili yazılar:

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir