Liposuction

Yağları Emerek Alma

Nedir?

Liposuction (liposakşın diye okunur) vücuttaki yağların emilerek (vakum ile) alınmasına verilen isimdir. İşlevini esas olarak çok güçlü bir emme pompası yani aspiratör ile yapar. Yağ çekmek için kullanılan cihazlar elektrik süpürgelerinin emiş gücünden daha yüksek bir emiş gücüne sahiptir. Bu makinalara bağlanan içi boş çelik borular deri altına sokularak yağları dışarı emer. Deri altına sokulan borulara kanül adı verilir. Kanüllerin diğer borulardan farkı uçlarının künt yuvarlak ve kapalı olmasıdır. Yağlar uç kısımda yanlarda olan deliklerden alınır. Uçların kubbe tarzında ve kapalı olması kanüllerin istenmeyen bölgeleri delip yaralamasına engel olur. Kanüller birkaç milimetrelik küçük deri kesilerinden deri altına sokulur ve ileri-geri hareketler ile yağlar yerlerinden kopartılarak dışarı alınır.

Kaç çeşit liposuction vardır?

Yağ alma ameliyatlarının hepsinde yağların emilmesi vakum gücü iledir. Ancak farklı makinalar ile yağların alınması kolaylaştırılabilir.

SAL (Suction Asisted Lipoplasti) – Yağ aldırma

Sal yalnızca vakum (emme) gücü ile yağları alır ve şekillendirilir. Yağlar dışarı alınırken doğal halleri ile fazla bozulmadan gelirler. Kanül denilen çubuklar uçları künt olduğundan yağların içinde yol alırken büyük damarları kenara iterek daha yumuşak olan yağ dokusu içinde ilerlerler ve bu nedenle fazla bir kan kaybına yol açmazlar. Bu metod ile alınan yağlar mikropsuz ortamlarda toplanır ise eksik olan bölgelere yağ enjeksiyonu ile tekrar verilebilirler. En sık uygulanan liposuction şeklidir. Halk arasında genellikle yağ aldırma olarak isimlendirilir.  Plastik cerrahlar arasında ise SAL olarak bilinir.

UAL (Ultrason Assisted Lipoplasti) – Vaser Lipo

Yağ dokusu her ne kadar yumuşak olsa da kanülün ilerlerilmesi belirli bir güç gerektirir ve cerrah için yorucu olabilir. Piyasada yağları ultrason dediğimiz ses dalgaları ile ısıtarak parçalayan cihazlar mevcuttur. Bu cihazlar kullanılarak yapılan liposuction yöntemine ultrasonic liposuction denilir. Türkiye’de en çok tanınanı Vaser® isimli cihazdır ve bu cihaz ile yapılan yağ aldırma işlemine Vaser Lipo adını verenler de vardır. Özellikle erkeklerde göğüs ve sırt bölgelerindeki yağlar birbirlerine sıkı olarak yapışıklık gösterir ve yalnız başına vakum gücü bu yağları koparmaya yetmeyebilir. Böyle durumlarda ses titreşimlerinin yarattığı ısı yağları eritir ve böylece vakum ile emilmeleri çok kolaylaşır. Bu yöntemin de kendine göre iyi ve sakıncalı tarafları vardır. Deneyimli ellerde liposuction süresini kısaltarak ve cerrahın fiziki yorgunluğunu azaltarak yararlı olur. Ancak bu yöntemin deneyimsiz ellerde yanık ve iç organ delinmelerine yol açarak çok ciddi sorunlar yaratabileceğini de belirtmekte fayda vardır.

LAL (Laser Assisted Lipoplasti)

Yağlar emilmeden önce laser ışınları ile içeriden eritilir ve daha sonra vakum yardımı ile dışarı alınır. Laser Liposuction olarak da bilinir. Ultrasonik cihazlara göre daha seyrek kullanılırlar. Bu yöntemde de yanık ve organ delinmeleri riski vardır.

Son yılllarda liposuction sırasında basınçlı su püskürterek yağları parçalayan veya kanül hareketlerini motor yardımı ile gerçekleştiren cihazlar da piyasada bulunmaktadır. Şunu vurgulamakta yarar vardır. Liposuctionda yağın alınması daima vakum (emme) gücü ile gerçekleştirilmektedir. Emme işlemi öncesi yağları eritip eritmemek bir ayrıntıdır ve her zaman daha iyi olduğu da söylenemez. Çünkü ısı laser vs ile parçalanan yağların daha sonra yağ enjeksiyonu amacı ile kullanılabilmeleri ciddi bir tartışma konusudur ve şüphelidir.

Hangi amaçla kullanılır?

Kullanılan sistem ne olursa olsun deneyimli bir elde liposuction ile çok iyi sonuçlar alınabilir. Burada belirtilmesi gereken önemli bir nokta şudur: Liposuction işlemi şişman bir hastanın zayıflatılması için yapılmaz. Bunun yerine vücut görüntüsünün ahengini (endamı) bozan bölgesel yağların alınması için yapılır. Deneyimli ellerde çok güvenilir bir ameliyattır.

Hangi bölgelere uygulanır?

Liposuction genellikle bel (bel yağlarını aldırma), karın ön duvarı (göbek liposuction), kalça (kalça liposuction), basenler (basen yağ aldırma), diz üstü uyluk bölgesi (üst bacak yağ aldırma) ve diz çevresindeki (diz içi liposuction) yağ çıkıntılarının giderilmesi için yapılır. Kollar (koldan yağ aldırma), sırt ve memelerin koltuk altına yakın bölgelerindeki yağ fazlalıklarında da yarar sağlar. Yapıldığı bölgeleri göre  Avantajlı tarafı çok küçük deliklerden girilerek yapıldığı için belirgin iz bırakmamasıdır. Riskleri ise fazla miktarda (iki litre üzeri) yağ alınması durumunda alınan miktar ile orantılı olarak kan, sıvı, tuz ve benzeri minerallerin (elektrolit) kaybına yol açarak deneyimsiz ellerde ciddi sorunlar doğurabilmesidir. Fazla miktarda liposuction büyük ameliyat olarak değerlendirilmeli, tam teşekküllü hastanelerde yetkili kişilerce (yani plastik cerrahlar tarafından) yapılmalıdır.

Ameliyatsız yöntemler ile yağların eritilmesi

Henüz araştırma aşamasında olan bu konuda bilgi almak için tıklayınız

Ameliyat öncesi ve sonrası resimleri için Amerikan Estetik Cerrahi Derneği tarafından hazırlanan sayfayı ziyaret edebilirsiniz.  (Lütfen açıklamayı okuyunuz)
//

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir