Deri Çatlakları (Striae – Stria)

Çatlak (Stria)

Nedir?

Özellikle gebelikten sonra karın derisinde ortaya çıkan çatlaklar kadınları çok rahatsız eder. Tıp dilinde bunlara “striae” veya stria denilir. Gebelik dışında derinin kısa zamanda çok fazla genişlediği durumlarda da (örnek olarak çabuk ve aşırı kilo alma) memeler, omuz, kol ve bacaklar gibi derinin çeşitli bölgelerinde gözlenebilirler.

Neden oluşur?

Nasıl oluştukları şu şekilde açıklanabilir: Çok kısa sürede aşırı olarak gerilen derinin derin tabakasında (dermis) yırtıklar oluşur. İyileşme sonrasında bu bölgede oluşan nedbe (skar) dokusu derinin görüntü, kalınlık, renk ve kıvamını değiştirir. Sonuçta ortaya çıkan sekel halk dilinde “çatlak” olarak isimlendirilir. Gebelik ve aşırı kilo alma dışında çok çabuk büyümeye bağlı olarak ergenlikte de ortaya çıkabilirler. Bazı bağ dokusu ve kollajen doku hastalıkları ile kortizonlu deri merhemleri yukarıda sayılan durumlar olmadan da çatlaklara yol açabilir.

Tedavisi  var mı?

Üzülerek söylemek gerekirse bugün için çatlakların kesin bir tedavisi yoktur. Ancak karın alt kısımdaki çatlaklar bu bölgedeki derinin kesilerek çıkartıldığı bir ameliyat (abdominoplasti) ile tedavi edilebilmektedirler.

//

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir