Estetik Cerrahide Sınır Var mı?

Estetik Plastik Cerrahi uzmanları genellikle hastalardan gelen istekleri değerlendirip uygun gördükleri takdirde bunları yerine getirerek mesleklerini yürütürler. Burada önemli olan bir nokta hastaların isteklerinin ne kadar gerçekçi olduğudur. Elinde bir medya meşhurunun fotoğrafı ile gelerek “burnumun böyle olmasını istiyorum” şeklindeki istekler ile zaman zaman karşılaşmaktayız. Deneyimli cerrahlar genellikle bu tür isteklere kuşku ile yaklaşırlar. Modalar ve şöhretler sürekli olarak değişir ama insanların “ben”liği o kadar kolay değişmez. Geçici hevesler ile yapılan vücut değişiklikleri ileride çok ciddi sorunlara yol açacak pişmanlıklar yaratabilir.

Medyada ayakta kalabilmenin bir yolu da sürekli gündemde olmak yani reklamdır. Daha önce sizlere bu sitede “Barbie Bebek” görüntüsü kazanmak için çok sayıda ameliyat olan Ukrayna’lı model Valeria Lukyanova ile medyatik adı Pixee Fox olan başka bir modelin kendisini çizgi film kahramanı Jessica Rabbit’e benzetmek için geçirdiği ameliyatları anlatan yazılar yazmıştım. Her iki medya yıldızı da bu çabaları ile uzun süre meraklıların ilgisine üzerlerinde topladı ancak son görüntülerinin kendi doğal görüntülerinden daha güzel olup olmadığı hep tartışmalı kaldı ve genel kanı daha olumsuz bir görünüm kazandıkları yolunda idi.

Son zamanlarda ayni senaryo bu kez İran’lı bir manken ile tekrar gündeme gelmekte. Tahran’da yaşayan Sahar Tabar 1998 doğumlu bir ergen kız. Hollywood yıldızı Angelina Jolie hayranı. En büyük arzusu ona benzemek. Kendisine ait olan Instagram sayfasında arzusunu gerçekleştirmek için yaptıklarını anlatarak bir anda meşhur oldu. Birkaç ay içinde 40 kg a kadar zayıfladığını ve 50 kez bıçak altına yattığını belirtti. Kısa sürede Instagram’da yarım milyon takipçisi oldu. Gerçekte kaç ameliyat geçirdiğini ve son halinin nasıl olduğunu pek bilen yok. Bunun nedeni de yayınladığı üzerinde oynanmış resimlerde kendisini bir zombi’ye benzetmesi. Sahar Tabar’ın nereye varmak istediğini anlamak zor ama ister istemez insanın aklına bu ameliyatları kim veya kimlerin yaptığı geliyor.

        

Biz estetik-plastik cerrahlar bu şekildeki istekleri nasıl karşılamalıyız? Benim anlayışıma göre bir kişi görüntüsünü sırf başka birine benzetmek için değiştirmek istiyor ise bu sağlıklı bir istek değildir ve kabul edilmemelidir. Çünkü bir insanın estetik ameliyatlar ile tıpatıp başka birine benzemesi ancak filmlerde görünen bir fantazidir ve en azından günümüzde mümkün değildir. Çeşitli ameliyatlardan sonra bu arzusuna ulaşamayan kişinin sonunda karşılaşacağı durum derin bir hayal kırıklığı pişmanlık ve ağır ruhsal sorunlar olacaktır. Ayrıca bu durumun büyük bir ihtimalle geriye dönüşü de mümkün olmayacaktır.

Estetik ameliyatlar günümüzde çok sık yapılan ve hastaları mutlu eden ameliyatlardır. Ancak sonuçtan hem hasta hem de doktorun birlikte memnun olmaları için hastaların ne istedikleri konusunda gerçekçi fikirlere sahip olmaları, doktorların da bunun mümkün olup olmadığını açık bir şekilde hastalarına anlatmaları şarttır. Vücuduna uygun büyüklükte ve güzel göğüsleri olan birine sırf istedi diye yakışmayacak büyüklükte dev memeler yapmak benim hekimlik anlayışıma göre uygun değildir. Ayni şekilde kendi burnunu beğendiği halde sırf arkadaşı veya nişanlısının zorlaması ile burun ameliyatı olmaya getirilen hastaları da ameliyat etmemekteyim. Çünkü ameliyat sonrası diğer şahıs(lar) memnun olsa bile hastanın ömür boyu sürecek bir mutsuzluğa girme olasılığı büyüktür.

Günümüzde estetik-plastik cerrahi yapamayacağı şey yokmuşcasına hızla ilerlemektedir. Ancak bu izlenim doğru değildir. Estetik-Plastik Cerrahi’nin de sınırları vardır ve bu sınırları cerrahın inandığı etik kurallar belirler.

Anasayfamıza ulaşmak için burayı tıklayınız.


Sosyal medyadaki paylaşımlarımızı izlemek için aşağıdaki logolardan uygun gördüklerinize tıklayabilirsiniz:


0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir