Farklı görünen (asimetrik) bacaklarda estetik

Asimetrik Bacaklar

İki bacağın birbirinden farklı görünmesi yani asimetrik oluşu daha çok kalınlık farkından veya uzunluk farkından kaynaklanabilir.

İki bacak arasında farkedilir kalınlık farkı olması nadirdir ve genellikle hastalık veya yaralanmalar sonucu ortaya çıkar. Çocuk felci veya benzer sinir sistemi hastalıkları kaslarda felç ve buna bağlı büzüşmelere yol açar. Kasları azalan bacaklar daha ince görünür. Bu durum hareket güçlüğü yarattığı kadar estetik görünümdeki olumsuzluk nedeni ile de rahatsızlık yaratır. Çocuk yaşlarda yapılan ameliyatlar da çeşitli nedenler ile bacaklarda inceliğe neden olabilir. Bazı lenf (akkan) hastalıkları da tek taraflı bacak kalınlaşmasına neden olabilir. Nedeni belli olmayan yağ birikmeleri ve doğuştan olan bozukluklar tek taraflı bacak kalınlaşmasına neden olabilir.

Kalınlık farklarının tedavisinde ince taraf kalınlaştırılır, kalın taraf inceltilir veya her ikisi birden yapılabilir. Hastalık veya kazalar sonucu ortaya çıkan asimetrilerde düzeltme hem rekonstrüktif hem de estetik amaçlı olarak yapılır ve öncelik işlevlerin tekrar kazandırılmasına verilir. Eğer bacaklar arasında uzunluk farkı var ise bu daha çok ayakkabı tabanlarına konulan ileve yükseklikler ile düzeltilir. Kemikleri uzatmak da mümkündür ancak bu iz bırakan bir işlem olduğu için estetikten çok rekonstrüktif amaçla yapılır.


//

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir