Göz Estetiği

Göz Çevresi Estetiği

Gözlerimizin iletişimdeki rolü

Gözlerimizin genellikle farkında olmadığımız önemli bir görevi daha vardır: İletişim. İnsanlar yalnızca karşısındakinin gözlerine bakarak onun sağlığı, ruh hali ve kişilik yapısı hakkında (doğru veya yalnış) fikir yürütebilmektedirler. Gözler kendi başlarına bir küredir. İfade yetenekleri yoktur. Bakışımıza ifade katan kaşlar, kirpikler, gözkapakları, bunları hareket ettiren kaslar, gözkapaklarının derisi ve altındaki yapılardır (şiş veya değil). Yüz derisini oynatan kaslar (mimik kasları) da gözlerin ifadesine katkıda bulunur. Doğumsal olarak gelen bazı faktörler, hastalıklar veya yaşlanma göz altlarında torbalanma oluşturabilir.

Gözkapaklarının estetik önemi

Gözkapağı derisi zaman veya çeşitli faktörlerin etkisi ile gerginliğini (elastikiyetini) kaybedip sarkabilir. Bu durum üst gözkapağında kırışıklık ve göz açıklığının daralmasına, alt gözkapağında ise torbalanma, sarkıklık, gözün beyazının görünmesi ve göz yaşarmasına yol açar. Ayrıca yaşla orantılı olarak göz kapaklarının dış yan kısımlarında “kaz ayağı” diye tabir edilen yanlamasına çizgiler oluşur.

Bütün bu nedenlerden göz kapaklarının kendisi veya çevresinde yapılacak olumlu değişiklikler bakışımızı ve insanlarda bıraktığımız izlenimi dramatik olarak farklılaştırır.

Estetik İşlemler

Göz çevresini daha güzel hale getirmek için çeşitli işlemler yapılabilir:

Botulinum toksini

Kaz ayağı denilen  göz yanlarındaki çizgileri azaltmak için kullanılır. Kaşları kaldırarak üst gözkapaklarının daha gergin görünmesine yardımcı olur. Daha fazla bilgi için tıklayın

Dolgu maddeleri

Sentetik olan hazırlanan ve satılan dolgu maddeleri ile göz çevresi kırışıklıklarda azalma sağlanabilir.  Daha fazla bilgi için tıklayın

Doku enjeksiyonu

Doku kokteyli, yağ ve çeşitli vücut dokularının ayni kişiye enjeksiyonu ile gözkapağı çevresinde olumlu görüntü sağlanabilir.

Kırışıklık giderici lazer tedavileri

Çeşitli laserler ile göz kapakları derisi gergin hale getirilebilir. Yalnız gözkapağı derisi yüzün diğer taraflarına göre daha ince olduğundan daha kısıtlı bir uygulama alanına sahiptir.

Ameliyat

Zaman içinde üst ve alt gözkapağında oluşan estetik bozukluklar birbirinden farklıdır. Alın ve kaşlar zamanla aşağı doğru sarkarak üst gözkapağı derisini üstten baskı altına alır ve sanki üst gözkapağı derisinde fazlalık varmış izlenimi verebilir. Böyle durumlarda alnı ve/veya kaşları yukarı doğru kaldırmak üst gözkapakları derisini rahatlatarak daha gergin hale getirebilir. Ancak belli bir yaştan sonra pek çok kişide üst gözkapağı derisinde bir gevşeme ve fazlalık ortaya çıkabilir. Bu fazla deri kirpiklerin üzerine yığılarak üst gözkapağının açılmasını bir miktar engelleyebilir. Alt gözkapaklarında ise en sık rastlanan sorun torbalanmalardır. Alt gözkapağında deri sarkması ve fazlalığı daha ileri yaşlarda ortaya çıkar ve üst kapaklardaki kadar sık görülmez. Gözkapaklarındaki deri fazlalıklarını gidermek için yapılan ameliyata göz kapağı germe (blepharoplasty – bilefaropilasti diye okunur) ameliyatı adı verilir. Üst gözkapağı germe ameliyatı sık yapılan ve etkisi hemen görülen bir ameliyattır. Daha önce bahsedildiği gibi daha basit bir işlem olan “kaş asma” üst gözkapaklarında olumlu görüntü sağlar ve sık olarak üst göz kapağı germe ameliyatı ile birlikte yapılır. Alt gözkapaklarında deri sarkıklığı ve fazlalığının üste göre daha az göründüğünü belirtmiştik. Alt gözkapaklarında en sık görülen estetik bozukluk olan torbalanmalar ameliyat ile giderilebilir. Ancak pekçok kişide alt gözkapağının torbalı görünmesinin nedeni yanaktaki yumuşak dokuların yani yağların erimesidir. Yanağa kişinin kendisinden alınan dokular ile dolgu yapıldığında genellikle torbalanmalar gizlenir ve alt gözkapağına deri derme veya yağ alma ameliyatlarına gerek kalmayabilir.

Prof. Dr. Ege Özgentaş üst gözkapağı germe işlemlerinde genellikle iplikle kaş kaldırma da yapmaktadır ve pek çok alt gözkapağı torbalanmasını kişinin kendisinden alınan yağ dokusunun uygun yerlere enjekte edilmesi ile tedavi etmeyi tercih etmektedir.

İlgili yazılar:
Kaş Asma (Kaş Kaldırma)
Alt Gözkapağı Torbalanmaları Nasıl Tedavi Edilmeli?

Bu konu için Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği tarafından hazırlanan sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Ameliyat öncesi ve sonrası resimleri için Amerikan Estetik Cerrahi Derneği tarafından hazırlanan sayfayı ziyaret edebilirsiniz. (Lütfen açıklamayı okuyunuz).
//

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir