Meme (Göğüs) küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Göğüs Küçültme Ameliyatları

Meme küçültme ameliyatı sonuçları çok memnuniyet verici operasyonlardan biridir. Hem memeleri küçültmek, hem de dikleştirmek için yapılabilir. Memelerin büyüklüğüne göre değişik teknikler ile gerçekleştirilir. Meme küçültürken amaç meme başlarının görüntüsünü bozmamak, memeye koni şekli vermek ve dik durmasını sağlamaktır. Ameliyat sonrası memelerin süt verme yeteneğini bozmamak ve meme başlarındaki duyuyu kaybetmemek de arzulanır. Bütün bu işlemleri olabilecek en az iz bırakarak yapmak isteriz. Meme küçültme ameliyatlarında çıkartılan meme parçaları mutlaka tartılır. Bu miktar her bir meme için 100 gram veya daha az bir miktar olabildiği gibi bazı durumlarda her bir meme için bir kilogramı geçebilir.

Meme küçültme ameliyatlarını başlıca iki gruba ayırabiliriz:

1. Meme başı ve ucunu koruyan ameliyatlar:

Bu ameliyatlar hafif ve orta derecede büyük memeler için uygundur. Ameliyat sırasında meme başı ve ucu altındaki meme dokusuna yapışık olarak bırakılır. Küçültme işlemi memenin diğer kısımlarından parçalar çıkartılarak yapılır. Genellikle ameliyat sonrası emzirme yeteneği ve meme uçlarındaki duyu kaybolmaz. Ameliyat sonrası meme şekli çoğunlukla güzel olur. Ancak çıkartılan doku miktarı arttıkça memelere güzel şekil vermek zorlaşır ve meme başının yapışık olduğu meme dokusuna giden kan miktarı azalır. Bu da istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Memelerden çıkartılan miktar her bir meme için 750 gr veya daha fazla olacak ise farklı bir yöntem ile küçültme yapılması daha güvenli olabilir. Ameliyat sonrası anne olmak ve süt vermek isteyenler bu grup (yani meme başı koruyucu) ameliyatları tercih ederler. Çok büyük memelerde sorun yaşamamak için çıkartılan miktar sınırlı tutulmak zorundadır. Bunun sonucu olarak ameliyat sonrasında memeler eskisine göre küçülmüş ancak hala istenenden daha büyük olabilir.

2. Meme başının tamamen çıkartıldığı ve ameliyat sonrası yeni yerine tekrar dikildiği ameliyatlar:

Bu ameliyatlar çok büyük memeler için uygundur. Teknik olarak ameliyatın başında her iki meme başı ve ucu tamamen memelerden kesilerek ayrılır. Memelerde gerekli küçültme çok daha kolay olarak yapılır ve memelere konik şekil verilir. Son olarak da küçülmüş memenin en uygun kısmında deride bir yer hazırlanarak meme başları buraya serbest yama (greft) olarak dikilir. Bu tekniğin iyi tarafı ne kadar büyük olursa olsun her memede istenildiği kadar küçültme sağlayabilmesi ve memelere koni şeklinin daha kolay ve güzel verilebilmesidir. Ameliyat riskleri ve istenmiyen sonuçları daha önce anlatılan yönteme göre daha azdır ve ameliyat daha kısa sürer. En önemli sakıncası ise meme başı ve ucu serbest yama olarak dikildiğinden emzirme işlevinin sürekli olarak ortadan kalkmasıdır. Meme başı ve ucunun duyusu da hiçbir zaman eskisi gibi olmaz. Bu ameliyat genel olarak çocuk emzirmeyi planlamayanlar tarafından tercih edilir.

Vücudumuzun bir kuralı vardır. Deri kesildiği zaman az veya çok bir iz bırakarak iyileşir. Bunun istisnası yoktur. Meme ameliyatları için de bu kural geçerlidir. İster meme başı koruyucu ister meme başı yama olarak konulan ameliyat olsun her küçültme ameliyatının sonunda bir iz kalır. Bu izler memenin genellikle az görünen yerlerine yerleştirilmeye çalışılır. Ne kadar dekolte giysi giyilirse giyilsin memenin en az görünen kısmı meme başı ile meme altı çizgisi arasında kalan sütundur. Pek çok teknik ameliyat izlerini bu alana sığdırır. Bazı ameliyatlarda izler meme altındaki kıvrıntıya gizlenir. Ancak bu izler bazı dekoltelerde memenin iç (göğüs kemiğine yakın) kısmı veya dış (koltuk altına yakın) kısmında görülebilir. Bu sakıncayı gidermek için yalnız meme başı altında dik inen ve meme altı çizgisini tutmayan ameliyatlar yapılmaktadır. Buna yukarıdan aşağı inen iz (vertical scar) tekniği denilir.

Meme küçültme ameliyatlarında başarılı sonuçlar kullanılan teknikten çok yapan cerrahın becerisi ile alakalıdır. Deneyimli cerrahların elinde bütün teknikler ile mükemmel sonuçlar alınabilir.

Prof. Dr. Ege Özgentaş son 15 yıldır kendi geliştirdiği ve uluslararası kongrelerde sunduğu bir teknik ile meme küçültme ameliyatlarını yapmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir