Ergenler ve Estetik Cerrahi

Ergenlerin Estetik Merakı

Hepimiz ergenlik dönemlerimizi hatırlarız. Yüzümüzdeki tek bir sivilce bile bazan hayatımızı zehir edebilirdi. Vücut imajı ergenlikte her zamankinden daha fazla önemsenir. Burun şekli, kızlarda memelerin geç gelişmesi, erkeklerde memelerin belirgin olması, yüz derisin kalitesi, saç ve sakal kısaca vücut ile ilgili görünen her yapı ergenler için bir sorun oluşturabilmektedir.

Medyanın sanatçılar ve popüler kişiler ile ilgili çoğu zaman abartılı olan yayın ve reklamları ergenleri olumsuz etkilemektedir. Çocuklar bazan henüz vücut gelişimleri tamamlanmadığı ve karar verebilme yetenekleri olgunluğa erişmediği halde medyaya özenerek yüz veya vücut görünümlerini değiştirmek istermektedirler.

Yapılan istatistikler tüm dünyada 18 yaş altında estetik ameliyat için başvuranların sayısının arttığını ve hatta 18 yaşın altında yapılan estetik ameliyatların da arttığını göstermektedir. Örnek olarak yağların vakumla alınması (liposuction), burun estetiği (nazoplasti) ve meme büyütme (silikon protez) ameliyatlarını gösterebiliriz. Giderek artan bu eğilim bazı ülkelerde 18 yaş altındakilere estetik ameliyat yapılmasını yasaklayan kanunların çıkartılmasına yol açmıştır.

Ancak bazı durumlarda çocuk veya ergenin psikolojisini korumak için 18 yaş öncesi estetik ameliyatlar yapılabilmektedir.

Bu ameliyatları şöyle özetleyebiliriz:

Kepçe Kulak: Çok ciddi psikolojik sorunlara yol açtığı için okula başlamadan önce ameliyatı önerilir.

Görünen yara izleri: Fonksiyon kaybı yapmasalar bile psikolojik etkileri nedeni ile her yaşta opere edilebilirler.

Çok büyük memeler: Nadir durumlarda kızlarda memeler çok küçük yaşlarda taşınamayacak kadar büyük boyutlara erişebilmektedir. Hem psikolojik hem de gelişimde yapabileceği olumsuz etkiler nedeni ile erken yaşlarda tedavileri gerekebilir.

Prof. Dr. Ege Özgentaş dünyaca kabul görmüş yukkarıda sayılan durumlar dışında 18 yaşın altındakilere estetik ameliyat yapılmasını uygun görmemektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir