Estetik hayatımızı nasıl etkiler?

Görüntümüz ve güzelliğimiz sosyal hayatımızı derinden etkiler. İnsanlar tarih boyunca daima güzel olanlara daha fazla değer vermişlerdir.

Sosyal hayatımız çocukluğumuzda şekillenmeye başlar. Daha okul çağında bile yüzünde yara izi, leke gibi dikkati çeken farklılıkları veya kepçe kulakları olan çocukları arkadaşları çeşitli şekillerde rahatsız etmeye başlarlar.

Erişkin yaşa gelindiğinde fiziksel olarak güzel ve eksiksiz olanlar sosyal kabul görme açısından akranlarından bir adım önde olmuşlardır.

Burnunun çirkin olduğunu düşünen gençlerin bazıları içine kapanmakta ve özellikle karşı cins ile arkadaşlık kurmada zorluk yaşabilmektedirler. Estetik burun ameliyatı sonrası bu kişilerin sosyal hayatları çok hızlı bir şekilde olumlu yönde değişmektedir. Güzellik insana güven veren önemli bir unsurdur. Ameliyat sonrası kendilerini güzel gören gençler davranışları ile kendilerinden emin olduklarını etrafa daha iyi hissettirmektedirler. Bunun güzel örnekleri pek çok hastamızın burun ameliyatı sonrası kısa sürede nişanlanmaları, evlenmeleri veya kendilerine iş bulmalarında açıkça görülmektedir.

Yaşlanma insan hayatını bir çok yönden etkilemektedir. Ticari hayatın ve serbest rekabetin acımasızca kurallarını yürüttüğü günümüzde firmalar yetenek yanında fiziksel görünüme de önem vermektedirler. Ayni yeteneklere sahip iki adaydan daha güzel veya daha genç olanı tercih edilmektedir. Özellikle yaşlı veya düşkün görüntü önemli pozisyonlar için başvurduğunuzda bir dezavantaj olmaktadır. Bu nedenle çok sağlıklı olsalar bile pek çok yönetici veya çalışan belli bir yaştan sonra işini kaybetmemek veya daha gençlere kaptırmamak için estetik ameliyatlar ile daha hoş ve dinamik görünme çabası içine girmektedirler. Bu çabalar olumlu sonuçlar verebilmektedir.

Bize başvuran bazı hastalarda sıklıkla şu söylemleri duymaktayız: “Eşim beni daha genç ve güzel biri için terk etmek üzere. Lütfen bana gerekli tüm estetikleri yaparak tekrar genç görünümümü ve güzelliğimi sağlayın ki onu bu yüzden kaybetmeyeyim”. Burada hemen şunu belirtmeliyiz: Estetik ameliyatlar kişiyi daha güzel ve genç görünümlü yapabilir. Ama bu bozuk giden aile ilişkilerini düzeltmez.

Estetik ameliyatlar için en uygun adaylar bunu başkaları için değil kendileri için isteyen adaylardır. Kendileri gerekli görmediği veya istemediği halde anne babaları, arkadaşları veya eşleri ısrar ettiği için estetik isteyen adaylar ameliyat edilmeden önce dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

Özetliyecek olursak estetik genel olarak hayatımızı iyi yönde değiştirir. Kendine güven ve sosyal girişkenlik artar. Ancak estetik kötü giden ilişkileri veya ticari başarısızlıkları düzeltemez.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir