Kırışıklık Tedavisi

Yüz Kırışıklıkları

Yüz yaşlanması kendisini en tipik olarak derideki kırışıklıklar ile belli eder. Bu kadınlar başta olmak üzere herkesin rahatsız olduğu bir durumdur.

Yüz kırışıklıkları neden olur ?

Kırışıklıkları en önemli nedeni yaşlanmadır. Vücudumuzdaki her organın farklı bir yaşlanma şekli vardır. Deri yaşlanması kendini şu şekillerde gösterir:

  • Derinin elastikiyeti azalır
  • Deri incelir
  • Gevşer ve sarkar
  • Dayanıklılığı azalır
  • Deri altındaki yumuşak dokuların hacmi azalır.
  • Bazı yüz kasları aşırı çalışarak üzerindeki deriyi daha fazla kırıştırır.

Yukarıda sayılan durumlar bir araya geldiğinde kendini kırışıklık olarak ortaya çıkartır.

Yüz yaşlanması çeşitli faktörlere bağlıdır. Yıpratıcı faktörlerin başında güneş ışığı (ultraviyole), sigara, aşırı ısı değişiklikleri ile sık olarak karşılaşma ve bazı hastalıklar gelir.

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar yüz yaşlanmasında anneden alınan genlerin önemli rol oynadığını göstermiştir. Hücrelerimizin içinde mitokondria denilen enerji üreten yapılar mevcuttur. Bu yapılar bir şekilde görevlerini yeterli yapamaz ise yaşlanma belirtileri daha erken yaşta ortaya çıkmaktadır. Mitokondriaların düzenli çalışmasını sağlayan DNA bize annemizden geçmektedir. Bu bilimsel ifadeleri daha basitleştirirsek annemizin yüzü kaç yaşında yaşlılık belirtileri göstermeye başlarsa aşağı yukarı bizde de yaşlanma belirtileri o yaşlarda çıkacaktır. Annenizin yüzü 50 li yaşlarda bile hala gerginliğini koruyor ise şanslısınız. Buna karşılık annenizin yüzü daha 40 lı yaşlarda çizgilenmeye ve yaşlanmaya başlamış ise sizin de yüzünüzün erken yaşlanacağı söylenebilir.

Kırışıklıklar Geciktirilebilir mi ?

Her ne kadar yüz yaşlanmasında anneden gelen genlerin etkisi var ise de bu herşeyin sonu demek değildir. Güneş ışığından korunma, sigara içmeme, düzenli uyku ve cilt bakımı ile yüz yaşlanması geciktirilebilmektedir.

Yüz Kışıklıkları Nasıl Giderilir ?

Yüzde kırışıklıklar başladığında da yağ ve dolgu maddeleri enjeksiyonları, askı teknikleri, ütüleme teknikleri, deri soyulması ve yüz germe gibi estetik işlemler ile bunlar önemli ölçüde düzeltilebilmektedir.

Deri Sıkılaştırma

Derinin elastik özelliği zamanla azalır demiştik.  Bunun en önemli nedeni deri altını oluşturan kollajen denilen maddenin özelliklerini kaybetmesi ve gevşemesidir. Deri altına verilen uygun ısı enerjisi deriyi yakmadan kollajeni sıkılaştırabilmektedir. Bu da kırışıklıkların azalmasını sağlamaktadır. Bu konuda daha fazla bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: http://egeozgentas.com.tr/deri-sikilastirma-2/

Clostridium botulinum toksini

Yüz kasları kasıldıkça kendilerine yapışık olan deri bölgesini de hareket ettirirler. Kasların kasılma anındaki kısalmaları deride çizgilenmelere yol açar. Yaşlandıkça bu çizgiler kaslar çalışmaz iken de aynen görünürler. Botulinum toksini kasların hareketlerini engelleyerek hareket ile olan kırışıklıkların kaybolmasına yol açar. Ancak sabit kırışıklıkları düzeltemez.

Dolgu Maddeleri

Kırışıklıkların bir nedeni de altındaki yumuşak dokunun azalması demiştik. Hacim azalınca üzerindeki deri de sarkar ve kırışır. Bunu gergin balonun havası boşalınca kırışık ve pörsümüş bir hale gelmesi ile karşılaştırabiliriz. Hacim doldurmak için günümüzde başta hiyalüronik asit olmak üzere çeşitli organik maddeler üretilmekte ve pazarlanmaktadır. Piyasada dolgu olarak bilinen bu maddeler genellikle enjektörlerde satılmakta ve çoğu zaman muyenehane ortamlarında deri altına enjekte edilerek kullanılmaktadırlar.

Derinin Soyulması (Peeling)

İnce kırışıklıklar için derinin yüzeyel tabakasının soyularak alttan yeni bir deri oluşturmak eski ve etkili bir tedavidir. Bu soyma işlemi zımpara görevi gören makinalar, çeşitli yakıcı kimyasal maddeler ve ısı üreten makinalar ile yapılabilir. Her yöntemin kendine göre iyi ve dezavantajlı yanları vardır. Bu konuda daha fazla bilgiyi bu bağlantıdan alabilirsiniz: http://egeozgentas.com.tr/derinin-soyulmasi-peeling/

Yüz Germe (Facelift)

Yüz germe yanaktaki kırışıklıkları gidermek için yapılan en eski estetik ameliyatlardandır. Aynada ellerimizle yanaklarımızı arka ve yukarıya doğru çektiğimizde yüzde belirgin bir gençleşme olduğunu her kes farketmiştir. Yüz germe ameliyatları bu işi deriyi kesip gerdirerek yapmaktadır.  Çok etkili bir ameliyat olmasına ve sarkıklıkları gidermesine karşın ince kırışıklıklarda zayıf kalabilmektedir. Eskisi kadar olmasa da hala yüz kırışıklıkları için kullanılan bir operasyondur. http://egeozgentas.com.tr/yuz-germe-facelift/

Deriyi Askılama

Ameliyatlar genellikle anestezi altında yapılır ve insanlar için korkutucudur. Buna karşılık deride kesi yapılmadan yalnızca bazı iplikleri deri altından geçirerek yapılan gerdirmeler kırışıklık gidermede etkilidir. Ancak bunların yarar süreleri ameliyatlı olanlar kadar uzun olmamaktadır. Yanaklar şakaklardan yerleştirilen deri altı dikişleri ile yukarı doğru asılarak kırışıksız hale getirilebilir. Buna yanak asma ameliyatı adı veriyoruz. Etkisi bir yıl ile birkaç yıl arasında değişebilmektedir. Kolay bir ameliyat olduğu ve genel anestezi istemediği için etkisi geçtiğinde birkaç yıl ara ile tekrar tekrar yapılabilmektedir. Son zamanlarda piyasada balık kılçığı şeklinde tırtıklı ipler üretilmiştir ve bunlar da deride geçici bir gerginlik yaparak kırışıklıkları giderebilmektedirler.

Vampir Yüz Germe

 

Kan içindeki bazı ürünlerin deriye ve derin dokulara enjekte edildiği zaman gençleşme sağlayabileceğine dair işaretler mevcuttur. Her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanmamış ise de özellikle kan pıhtılaşmasını sağlayan trombosit veya platelet denilen hücrelerin iyileştirici etkisi olduğuna inanılmaktadır. PRP (platelet rich plazma) bunların en çok kullanılanıdır. Türkçesi plateletlerden zengin plazma anlamına gelmektedir. Kişiden 10-15 ml kan alındıktan sonra santfüj edilmekte ve özel olarak plateletlerin toplandığı katman alınarak deriye enjekte edilmektedir. Bu işlemin mutlaka kan alınarak yapılmış olması vampir efsanesine atıf yapılarak “vampir yüz germe” adının yakıştırılmasına yol açmıştır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir