Alın Germe

Alın Estetiği

Güzellik kavramında en çok değerlendirilen yüz güzelliğidir. Yüzümüz kaş, gözler, kirpikler, göz kapakları, burun, dudaklar, çene ve yanaklar gibi parçalardan oluşmuştur. Fazla üzerinde durulmasa da alın yüzümüzün geniş bir kısmını kaplar ve güzellikte önemli rol oynar. Alın bölgesinin alt kenarını kaşlar oluşturur ve kaşlar estetik olarak tartışılmayacak bir öneme sahiptir. Alındaki bir gevşeme kaşları aşağı doğru düşürür. Bu da üst gözkapaklarının görünümünü değiştirir. Üst gözkapaklarındaki bir değişim ise bakışımızı etkiler. Yaşlanmaya veya aşırı kas hareketlerine bağlı olarak alında belirgin çizgilenmeler gelişebilir. Alın çizgileri kişide yorgun ve endişeli bir görünüme yol açar. Ayrıca kaş çatma hareketine bağlı olarak iki kaş arasındaki tıbbi adı “glabella” olan bölgede dikine derin çizgiler oluşabilir. Bu çizgiler kalıcı olursa kişide öfkeli ve huzursuz bir görüntünün ortaya çıkmasına yol açar.

Ne amaçla yapılır?

Alın estetiği daha çok düşük olan kaşları normal yerine getirmek, alındaki ve kaşların arasındaki çizgileri azaltmak için yapılır. Bu işlemler klasik olarak alın germe denilen bir ameliyat ile gerçekleştirilir. Saçların içinden veya hemen başladığı yerden yapılan bir kesi ile alın derisi kaldırılıp gerilerek fazlası kesilir ve deri gergin olarak dikilir. Fazla iz bırakmaz. Üst gözkapaklarını kaldırdığı için bakışı olumlu yönde etkiler. Endoskopik cerrahi ile daha az iz bırakarak kaşları kaldırmak ve kaşlar arasındaki çizgileri azaltmak mümkün olmaktadır. Yeni tekniklerden iplikle kaş asma metodu da daha hafif bir cerrahi işlem ile benzer yararlar sağlamaktadır. Botulinum toksini ile kaşların arasındaki çizgilerin giderilmesi ve kaşların kaldırılması mümkündür.

Alın estetiğinde kaşların kaldırılması veya yukarı doğru asılması önemli bir yarar sağlayabilir. Ancak bu işlemin kaşların düşük olduğu olgularda yapılması durumunda iyi sonuçlar alınabilir. Kaşlar normal pozisyonunda ise bunları kaldırmak estetik bir sonuç almak bir tarafa kişiye sürekli heyret içindeymiş görüntüsü vererek hoş olmayan bir sonuç da verebilir.

Alındaki derin çizgileri gidermenin bir yolu da bu çizgilerin içine dolgu maddeleri vererek doldurmaktır. Bu dolgu işlemi piyasada satılan sentetik dolgu maddeleri ile yapılabildiği gibi kişinin kendisinden alınan dokular ile de yapılabilmektedir. Prof. Dr. Ege Özgentaş her türlü dolgu işleminde kişinin kendisinden alınan yağ ve diğer dokuları kullanmaktadır.

Son yıllarda nörotoksin ve dolgu uygulamaları klasik olarak kesi ile yapılan alın germeleri çok aza indirmiştir. Kesi ile alın germenin bir sakıncası da saçların içinde veya arkasında kalan kesi izinin nadir de olsa belli olması ve uzun süre kesinin arkasında kalan kafa tasında deride his kaybı veya his azalması olmasıdır. Ayrıca alın ve saçlı deri çok kanlı bir bölge olduğu için bu ameliyatlarda nadir de olsa hatırı sayılır ölçüde kan kaybı olabilmektedir.

Bütün yeni teknolojilere karşın günümüzde kala klasik kesi ile yapılan alın germe ameliyatları uygun kişilerde çok güzel sonuçlar vermektedir.

//

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir