Vampir Yüz Germe

Yüz Germede Vampir Yöntemi

Ölümden sonra dirilen ve yalnız karanlıkta ortaya çıkan efsane yaratıklar vampirler korku filimlerinin popüler konusudur. Vampirlerin en iyi bilinen özellikleri kan emici olmalarıdır. Yüz gençleştirme gibi hayat dolu bir kavramı vampir gibi kan emici ve normal hayatı sonlandırıcı bir kavram ile birleştirmek aslında çelişkili görünmektedir.  Batı kültürünün vampirlere hem korku hem de gizli bir hayranlık ile yaklaştığını dikkate alırsak Amerika ve Avrupalı doktorların hastanın kendi kanı ile yapılan tedavilere neden bu ismi verdiklerini anlayışla karşılayabiliriz.

Vampir yüz germe tıp dünyasında PRP ve PRFM olarak bilinen güzelleştirme yöntemlerine yakıştırılan isimdir. Bu işlem “ameliyatsız güzellik” adı altında tanıtılan estetik girişimler arasındadır.

PRP nedir?

Platelet-Rich Plasma kelimesinin baş harflerinden oluşur. Plateletler (trombosit olarak da bilinir) kan içindeki pıhtılaşmayı sağlayan parçacıklardır. Plasma kanın içindeki parçacıkları bir arada tutan açık sarı bir sıvıdır. Bu sıvı içinde alyuvarlar, akyuvarlar, trombositler, proteinler, şeker, yağ, pıhtılaşmayı sağlayan maddeler, elektrolitler ve hormonlar bulunur.

PRP nasıl hazırlanır?

Önce kişiden kan alınır ve bu kan pıhtılaşmayı önleyen bir madde içeren tüplere konulur. Daha sonra kanın konulduğu tüpler santrfüj denilen bir cihaz içinde hızla döndürülerek merkezkaç kuvveti ile içindeki maddelerin değişik tabakalarda toplanmaları sağlanır. Tüpün içinden yalnız platelet (trombosit) lerin toplandığı bölgedeki sıvı enjektöre çekilerek alınır. Kırmızı ve beyaz küreler farklı tabakalara çöktüğü için alınan sıvıda bulunmazlar. Bu sıvı içinde çok sayıda platelet (trombosit) bulunur. Bu nedenle plateletten zengin (platelet-rich) plazma olarak adlandırılmaktadır.

Nasıl kullanılır?

PRP içeren plazma enjektöre çekildikten sonra etki etmesi istenen bölgelere iğne ile enjekte edilir.

Kullanım alanları

Sinir yaralanmaları, tendon (kiriş) iltahapları, artritler ve kalp kası hastalıkları, kemik ve kıkırdak yenilenmesinde kullanılır. Estetik amaçlı olarak yüzdeki kırışıklık ve çizgilerin içine enjekte edilir.

PRFM nedir?

Platelet-Rich Fibrin Matrix kelimelerinin baş harlerinden oluşmuştur. Plateletten zengin şekillendirici fibrin ortam anlamına gelir. Fibrin kan pıhtısını oluşturan katı ve dayanıklı bir maddedir.

PRFM nasıl hazırlanır?

Daha önce anlatıldığı gibi PRP hazırlanır ve bu sıvı trombin veya kalsiyum klorid gibi bazı maddeler ile reaksiyona sokularak sonuçta jöle kıvamında akışkan bir şekle dönüştürülür.

Nasıl kullanılır?

Bu akışkan jöle yüz derisindeki kırışıklık ve çizgilerin altına enjektör ile verilerek yüz derisinde gerginleşme ve gençleşme yaratmaya çalışılır. Piyasadaki dolgu maddeleri (hyaluronic asid ve benzerleri) yerine kullanılmaktadır.

Etkinlikleri ne kadardır?

Hem PRP hem de PRFM cerrahi bir işleme gerek duyulmadığı için estetik amaçlı olarak çok yaygın şekilde kullanılmaktadır. Muayenehane ortamında kişiden bir enjektör dolusu (15-20 cc kadar) kan alındıktan sonra bazı cihazlar kullanılarak bu kandan gereken solüsyon kısa sürede hazırlanır. Elde edilen sıvı gene muayenehanede herhangi bir anesteziye gerek duyulmaksızın istenilen bölgelere (genellikle yüz bölgesi) enjekte edilir. Hasta enjeksiyondan sonra günlük hayatına devam edebilir. Kolay ve düşük riskli oldukları için yalnız estetik cerrahlar değil dermatolog ve estetisyenler tarafından da kullanılmakta ve önerilmektedirler. Ancak ne kadar işe yaradıkları konusunda henüz bilimsel bir kanı oluşmamıştır.

Prof. Dr. Ege Özgentaş yüz gençleştirme ve dolgu işlemlerinde kişinin kendisinden alınan yağ dokusunu kullanmayı tercih etmektedir.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i[‘GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,’script’,’//www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);

ga(‘create’, ‘UA-44005840-4’, ‘auto’);
ga(‘send’, ‘pageview’);

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir