Saç teli ile dikiş atılması

İnsan vücudundaki bütün yapıların kendine göre çok önemli görevleri ve özellikleri vardır. Estetik Plastik Cerrahi ameliyatlarında dolgu maddesi olarak kişinin kendi yağının kullanılması çok sık yapılan bir uygulamadır.

Saç telinin sütür (dikiş) materyeli olarak kullanılması çok eskilere dayanır. Ancak ticari olarak mevcut sütür maddelerinin bolluğu ve kullanım kolaylığı saça olan ilginin kaybolmasına yol açmıştır.

Son yıllarda özellikle yüz yaralarının saç teli ile dikilerek kapatılması yeniden gündeme gelmeye başlamıştır. Bazı hekimler kişinin kendi saçı ile dikilen yaraların daha az iz bırakarak iyileştiği yönünde yayınlar yapmaktadırlar.

Yaygın inanışın aksine kişinin kendi saçları vücut tarafından çok iyi kabul edilmektedir. Eskiden kafatasında yapılacak her ameliyatta saçlar mutlaka kazınır idi. Günümüzde bunun gereksiz olduğu kanıtlanmıştır. Biz estetik cerrahlar saç içerisinde yaptığımız her ameliyatı saçları traş etmeden gerçekleştirmekteyiz. Buradaki yaralar kapatılırken saçların bazılarının yara kenarları arasına sıkışması ve görünmeyen çok küçük saç parçalarının yara içine girmesi iyileşmede hiçbir sorun yaratmamaktadır. Bunu farkeden bazı araştırıcılar dolgu maddesi olarak kişinin kendi saçını bile kullanmışlardır.

Saçı bir dikiş materyeli olarak kullanmanın en önemli şartı kişinin yeterince uzun saçlarının olmasıdır. Bu da daha çok kadın hastalarda kullanım kolaylığı yaratmaktadır. Saç ile dikiş atmanın ikinci zorluğu ise bu saçın ucuna takılacak iğnenin çok küçük olması gerekliliğidir. Ticari olarak üretilen sütürlerde iplik çok ince bir iğnenin arkasına herhangi bir çıkıntı yapmayacak şekilde monte edilmekte ve bu şekilde iğnenin ince olması sağlanmaktadır. Kalın iğneler deldikleri yerde iz bırakma eğilimindedirler. Saçın takılacağı arkası delikli iğnelerin arkaları daima iğneden daha kalın oldukları için estetik dikişte kullanılmaya uygun değillerdir. Ancak araştırıcılar bu zorluğu saç telini çok ince bir insülin iğnesinin içinden geçirerek çözmüşlerdir.

Biz de dudak küçültmesi yaptığımız bir hastamızda dikiş olarak kendi saç telini kullandık ve dudakta hassas bir kapanma sağladık. Çok kısa süre içinde saç deli ile diktiğimiz alt dudaktaki izin farkedilemeyecek kadar az olduğunu saptadık.

Üst dudak ince bir estetik dikiş ile kaptıldı. Alt dudak ise saç ile dikilecek.
Saç teli ile alt dudak dikiliyor.
Alt dudağın dikişleri tamamlandı.
İyileşme tamamlandığında alt dudakta zor farkedilen bir dikiş izi gözleniyor..

Saç telinin dikiş olarak kullanılmasının en büyük avantajı maliyetinin sıfıra yakın olmasıdır. Ayrıca vücut tarafından yabancı cisim olarak algılanma olasılığı diğer bütün ticari sütürlerden daha düşüktür. Bir diğer avantajı yaygın kullanılan bütün sütürlerden daha ince olmasıdır. Dezavantajı ise yalnız saçı yeterli uzunlukta olan kişilerde kullanılabilmesidir.


Sosyal medyadaki paylaşımlarımızı izlemek için aşağıdaki logolardan uygun gördüklerinize tıklayabilirsiniz:


0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir