Şişmanım ama sağlıklıyım diyenlere

Kadın güzelliği söz konusu olduğunda şişmanlık ve estetiğin birbiri ile bağdaştığı pek söylenemez. Ayni şey erkek için de geçerlidir. Gelişen toplumlarda şişmanlık ciddi şekilde artmaktadır.

Şişmanlık bir hastalık mıdır?

Pek çok şişman kişinin kan tablosunun normal olmasına, şeker, tansiyon, kalp ve damar hastalığı veya başka bilinen sağlık sorununun olmamasına bakılarak an itibariyle bunların sağlıklı oldukları söylenmektedir. Obezitenin bir hastalık olarak kabul edilmeye çalışıldığı günümüzde obez ama sağlıklı denilebilecek kişilerin varlığı kafa karıştırmaktadır. Sağlıklı obezlik şişmanlar için bir teselli kaynağı olmakta ve obezitenin hafife alınmasına yol açmaktadır.

Bilimsel bir dergide Ocak 2015 te yayınlanan bir araştırma çarpıcı gerçekler ortaya çıkarmıştır. Sağlıklı görünen şişmanların üçte birinin 5 yıl içinde sağlığı bozulmakta ve ileri yıllarda bu oran belirgin şekilde artmaktadır.

Şişmanlık normal sayılabilecek bir durum değildir. Obezlik ise tehlikelidir. Obezlerin geçici olarak sağlıkları normal olabilir. Ama yıllar içinde ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Şişmanlık ve obezite kader değildir. İstenirse normal kilolara zayıflamak mümkündür. Yakın dönemde obezlik sınırından normal kiloya dönen bir hekim olarak bunun sağlıktaki olumlu etkilerini açık şekilde görmekteyim. Şişmanlık ve obezite hem sağlık hem de estetik açısından uygun değildir. Tedavisinde önce zayıflama daha sonra da zayıflamaya bağlı estetik sorunların düzeltilmesi gelmektedir. Bu konuda biz estetik cerrahlar çeşitli işlem ve ameliyatlar ile yardımcı olmaktayız.

Konu ile ilgili bağlantılar:
Kilo vermek çok mu zor?
Aşırı şişmanlık ve estetik
Fazla yağlardan nasıl kurtuluruz?

(function(i,s,o,g,r,a,m){i[‘GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,’script’,’//www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);

ga(‘create’, ‘UA-44005840-4’, ‘auto’);
ga(‘send’, ‘pageview’);

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir