Yanık İzi Tedavisi

Eski Yanık İzleri Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık izlerinin azaltılması veya silinmesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi’in en yoğun ilgilendiği konulardandır.

Yanık izi nasıl geçer

Yanık hastalarının iyileşme sonrası en çok sordukları soruların başında yanık izinin nasıl silineceği gelmektedir. Özellikle yüzdeki yanık izleri gizlenemediği için çok ciddi psikolojik ve bazan fonksiyonel sorunlar yaratabilmektedirler. Yanık izi estetiği için başvuran hastalara yanıt vermeden önce yanık ve izlerinin kaç çeşit olduğunu anlatmakta yarar vardır.

Yanık hakkında genel bilgiler.

Yanıklar özellikle az gelişmiş toplumlarda çok önemli bir yaralanma nedenidir. Özellikle de çocukları daha çok etkiler. Bunun nedenleri bahçede ve açıkta yakılan ateşler, çocukların sıcak yemek veya su tencerelerini üzerlerine devirmeleri, soba veya diğer ısıtıcala dokunmaları veya üzerlerine düşmeleri gibi pek çok neden sayabiliriz.

Geniş yanıklarda hayati tehlike mevcuttur. Ancak genellikle geniş yanıklar ayni zamanda derin olduklarından hastaların hayatları kurtarıldıktan sonra oluşan ciddi sekellere bağlı sorunlar hayat boyu devam eder.

Halk arasında yanıklarla ilgili yanlış pek çok inanış vardır. Bunlardan en önemlisi iyi tedavi edildiği takdirde yanıkların iz bırakmadan iyileşeceği inancıdır. Yalnızca yüzeyel yanıklar (örneğin güneş yanıkları ve kaynar olmayan orta sıcaklıktaki su yanıkları) iz bırakmadan iyileşirler. Bunun dışındaki bütün ağır yanıklar istisnasız olarak iz bırakarak iyileşirler. Yanık ne kadar derin ise iyileşmesi o kadar uzun sürer ve bir yanık ne kadar geç iyileşirse o kadar fazla iz bırakır. Hatta bazı yanıkların kendiliğinden iyileşmesi mümkün olmadığından ameliyatla deri yaması konularak kapatılmaları gerekir.

Yanık yaraları birkaç şekilde iyileşir:

Kalın, kırmızı, deriden kabarık ve kaşıntılı izler.

Tıp dilinde bunlara hipertrofik skar adı verilir.

Deride ve eklemlerde çekinti yapan bant şeklindeki yanık izleri.

Tıp dilinde bunlara kontraktür adı verilir. Eklemleri çekerek parmaklarda, dirsek ön kısmında, diz arkasında, el ve ayak bileklerinde, kasıkta, boyunda kasılmalara yol açar ve hareketleri kısıtlarlar. Meme, dudak, gözkapağı ve alında çekmeye bağlı görüntü bozuklukları yaparlar.

Çekinti yapmayan, kabarık olmayan ama renk ve görüntü olarak deriden farklı olduğu anlaşılan yanık lekeleri.

Bunlarda normal derinin kalınlığı ve görüntüsü kaybolmuştur. Renk daha koyu veya beyaz olabilir.

Yanık izleri özellikle çocuklarda yaş ilerledikçe giderek ciddiyeti artan psikolojik ve bedensel sorunlar yaratır. Erişkinlerde de ayni psikolojik ve fonksiyonel problemler gözlenir.

Yanık izi tedavisi

Yanık sekeli tedavisi neden olduğu sorunlara göre farklılık gösterir.

Çekinti yapan izler

Yanığa bağlı kasılmalar parmaklarda, dirsekte, dizde ve boyunda hareket kısıtlaması yapabilir. Gözkapaklarının veya dudakların kapanmasına engel olabilir. Bu nedenle kontraktür dediğimiz kasılmaların düzeltilmesi estetikten ziyade normal vücut işlevleri için gereklidir. Bunlar kesilerek açılır ve kasılan bölge genişleyerek ortaya bir yara çıkar. Bu yara genellikle kişiden alınan deri yaması ile örtülerek kapatılır. Yama konulan yerde bir iz kalsa da işlevlerin geri gönmesi adına buna katlanmak gerekir.

Kalın, kabarık kaşıntılı ve ağrılı izler

Hipertrofik skar dediğimiz bu şekildeki yanık izleri görüntü olarak çok rahatsız edicidirler. Üzerlerine basıldığında ağrı yapabilirler ve kaşıntı nedeni ile üzerleri yara olabilir. Bunların tedavisinde sırası ile şunları uyguluyoruz:

 • Yanık tedavisinde fraksiyonel lazer. Özellikle Fraxel Dual lazer ile yapılan birkaç seans tedaviden sonra izlerin kabarıklık ve kırmızılıklarında belirgin azalma olmakta ve yumuşamaktadırlar.
 • Kortizon enjeksiyonu ve kremleri. Triamsinolon denilen güçlü bir kortizon kabarık bölgelerin içine enjekte edildiğinde erime sağlamaktadır. Ancak bu erime kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinden enjeksiyonların iki üç hafta ara ile tekrarlanması gerekebilmektedir. Ayrıca kortizonlu kremlerin günde en az üç kere izlerin üzerine sürülerek masajla içeri emdirilmesi de yarar sağlamaktadır.
 • Silikon plaka ve silikon merhemler. Lastik kıvamındaki silikon kalın iz üzerine yerleştirildiğinde zamanla izde azalma olmaktadır. Ayni şekilde içinde silikon içeren krem ve merhemler de günde iki üç kez izlere sürüldüğünde azalmalarını sağlamaktadırlar.
 • Bası tedavisi. Mekanik baskı izlerin kabarıklığını azaltmaktadır. Baskı elastik bandajlar ile belli bir gölgeye yapılabildiği gibi elastik elbiseler ile bütün vücuda da uygulanabilir. Baskının derecesi hastanın uzun süre tahammül edebileceği en fazla derecede olmalıdır. Hafif baskı fazla etkili olamamaktadır.
 • Çeşitli merhemler. Hastalar izlerin giderilmesi için yanık kremlerine çok güvenmektedirler. İçlerinde bitki özlerinden elde edilen maddeler içeren çok sayıda iz azaltıcı merhem piyasada bulunmakla birlikte etki dereceleri tartışmalıdır. Yanık kremi olarak Türkiye ve dünyada en sık kullanılanlardan bir Contactubex isimli olanıdır.
 • İz içine kişinin kendi yağının enjekte edilmesi. Yağ enjeksiyonlarının yararları gün geçtikçe daha fazla anlaşılmaktadır. Kişinin kendisinden alınan yağ özel işlemlerden geçirilerek kök hücreler ve büyüme faktörleri ile zenginleştirilmekte ve bu şekilde verildikleri yerde onarıcı etki yapmaktadırlar.

Bu tedaviler çeşitli şekillerde birbiri ile kombine edilirler. Uygulama tedaviyi yapan hekimin deneyimine göre değişiklik gösterebilir.

Deri ile ayni düzeyde olan yumuşak yanık lekeleri.

Burada esas sorun deri rengi ve yapısının normal deriden farklı olmasıdır. Önemli bir oranda renk daha koyudur ve deri kırışıklık gösterir. Hastalar bunlara yanık lekesi adını da verirler. Ama bazı yanıklarda renk beyazdır ve deri cam gibi parlak görüntüdedir. Deri genellikle normale göre belirgin olarak incelmiştir. Tedavisinde:

 • Fraksiyonel lazer uygulamaları (Fraxel Dual)
 • Yağ enjeksiyonları.
 • Zımparalama ve çok ince deri yaması uygulaması.

Koyu rengin giderilmesi için fraxel ile birkaç seans tedavi yapılması gerekir. İncelmiş ve buruşuk derinin mutlaka yağ enjeksiyonları ile kalınlaştırılıp canlandırılması lazımdır. Genellikle fraxel ve yağ enjeksiyonları birlikte yapılır. Fraxel’in 3-4 hafta ara ile yağ enjeksiyonlarının da 3-4 ay ara ile yapılması uygundur. Eğer deride beyazlık var ise biz buna pigment yokluğu diyoruz. Bu durumda derinin epidermis denilen en üst tabakasını zımpara ile sıyırıp üzerine kişinin kendisinden alınan soğan zarı kadar ince bir deri yaması koyuyoruz. Bu ince yama deriye rengini vererek beyazlığı giderebilmektedir.

Özet

Yanık yaralarının izlerini kaybetmek özellikle geniş bölgelerde çok zordur. Ancak günümüzdeki lazer teknolojileri, yağ enjeksiyonları ve çok ince yamalar ile cilalama teknikleri bu alanda önemli ilerlemeler sağlamamızı kolaylaştırmıştır.

 


Sosyal medyadaki paylaşımlarımızı izlemek için aşağıdaki logolardan uygun gördüklerinize tıklayabilirsiniz:


118 cevaplar
 1. Habil
  Habil says:

  Selamün aleyküm benim bacaklarım 3 derecede alev yanıkları oluştu 70 günlük bir tedaviden sonra taburcu oldum ama dizlerimin arkası eklem yerlerinde çok fazla kasılma oluyor yürümekte çok zorlanıyorum bunu iyi bir tedavisi nedir saygılarımla

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Bu tür çekintilere tip dilinde kontraktür denilir. Sizi tedavi etmemizi arzu ederseniz lütfen bizi arayınız: +90 532 414 6231

   Yanıtla
   • Musa eren
    Musa eren says:

    Selamun aleykum hocam benim kafam da yanık var küçük Ken tandıra sütün içine düştüm kafalama yanan yerde hiç saç cıkmıyor hocam bilgi almak istiyorum saygılarımla

    Yanıtla
    • Prof. Dr. Ege Özgentaş
     Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

     Sayın M. E. Saçlı deride kellik yapan yanık izleri için değişik tedavi yöntemlerimiz mevcuttur. Burada saçsız bölgenin çapı önemlidir. Size daha doğru bir yanık vermek için muayene etmemiz gereklidir.

     Yanıtla
 2. Ahmet
  Ahmet says:

  Dövneyi silmek için ütüyle kolumu yaktık cok geniş dil ama kabarık ve kaşıntılı bir oz kaldı görüm olraka cok kötü bir durumda ve etrafıda dövme ikisini izide gecirecek cerrahi bir işlem mevcutmudur

  Yanıtla
 3. Beyza
  Beyza says:

  Merhabalar. Suan 31 yasinda ve 3 yasinda yken alnim yanmis sac bitiminin dibinde 3 cm kadar bir alanda iz kalmis ve bu izden kurtulmak istiyorum. Sehirdisindan gelecegim. Tedavi kac gun surer agri olur mu, yanimizda rekatci ihtiyaci olur mu, fiyati ne kadar gibi sorularima cevap ariyorum. Simdiden tesekkur ederim.

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Anlattığınız kadarı ile tedavinizi ayaktan lokal anestezi ile yapabiliriz. Ayrıntılar için sizi muayene etmeliyiz.

   Yanıtla
 4. Rıdvan çelebi
  Rıdvan çelebi says:

  Ben çok küçük yaşta odun sobasının üstüne düşüp sol taraf yüzüm Elmacık kaşımın bir kısmı göz kapakçığı bir kısmını
  Derin yanık izi var. Ama bir çok plastik ve cildiyle gittim sonuç alamadım doku kaybı var deyip bişey yapmadılar bu kurtulma şansım varmış piskolijik beni baya etkiliyor.

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın R. Ç. Size yardımcı oluruz. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz: GSM/WhatsApp: +90 532 414 62 31

   Yanıtla
 5. Murat Turan
  Murat Turan says:

  Merhaba,çocukken sağ elim yanmıştı.
  Yanmış olan elimi estetik yaptırmak istiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz ?
  Saygılarımla..

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın M. T. size yardımcı oluruz. Ayrıntıları görüşmek için bizimle GSM/WhatsApp: +90 532 414 62 31 no’lu telefondan iletişime geçebilir veya sizi aramamız için telefon numaranızı gönderebilirsiniz.
   Saygılarımla, Prof. Dr. Ege Özgentaş

   Yanıtla
 6. Murat
  Murat says:

  Merhaba
  Ben 3 yaşındayken kaynar kazana düşmüşüm bacagımın bi bolgesinde ve belimin yarısında yanıklar ve haraketim engiliyllar egilip kalkamıyorum o tarz haraketler yaptıgım zaman belimde birkaç gün agrı oluyo ve belim yandıgında bacagımdan deri alış belime zımparalamışlar ben belimde kaparcıklar var yılan derisi gibi şekil e büründü ben bundan çok rahatsızım acaba bunun bi tedavisi varmıdır

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın Murat. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi’nin asıl işi anlattığınız sorunları tedavi etmektir. Size yardımcı oluruz. Kesin olarak ne(ler) yapacağımıza karar vermek için sizi görerek muayene etmeliyiz. Lütfen bizimle iletişime geçiniz:
   http://egeozgentas.com.tr/iletisim/
   Geçmiş olsun dileklerimizle

   Yanıtla
 7. Ferhat
  Ferhat says:

  Merhaba 2 yaşında oğlum 1.5 ay önce kaynar çay suyu ile yandı yüzün bi kısmı da yandı karın ve sırt bülölgesi iyileşmeye başladı ama kafası hala kabuk tutmadı ve her pansuman götürdüğümüzde kanama oluyor acil bi şekilde tedavi yöntemi arıyoruz yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  Yanıtla
 8. Merve Nur
  Merve Nur says:

  Merhaba.Yaklaşık 8-9 yıl önce bacağıma kaynar su dökülmesi sonucu boydan tamamen yanmıştı. Şu an herhangi bir kabarıklık vs yok deri tamamen diğer deri gibi düz ve pürüzsüz fakat renk koyuluğu var. Bunun için bir tedavi yöntemi var mı? Varsa fiyat aralığı nedir?

  Yanıtla
  • Nehir
   Nehir says:

   Merhaba, ben de sizinle aynı şeyi yaşadım. 2 ay önce bacağıma kaynar su döküldü. Şuan koyu renk. Sizinki geçti mi acaba, nasıl bir tedavi uyguladınız?

   Yanıtla
 9. Tuğçe ayaz
  Tuğçe ayaz says:

  2 yaşındaki oğlumun koluna çay döküldü. Hipertrofik skar oluştu kol çevresinde 10 aydır silikon sheet ve krem kullanıyoruz. Yapılabilecek herhangi bir ek tedavi var mıdır çocuklar için? Antalya’da yaşıyoruz muayeneye gelsek size bir şansımız var mıdır?

  Yanıtla
 10. Gülsever Dağhan
  Gülsever Dağhan says:

  Merhaba. Ben 3 yaşımda iken annem soba yakmak için sobaya benzin dökmüş ve çakmağı çıktığı gibi soba birden alev almış. Ben de o sırada sobanın yanında duruyormuşum. Ve yüzüm yanmış. Üst dudağım ve sol yanağımda sizin de dediğiniz gibi deri ile aynı düzeyde olan yumuşak yanık lekeleri var. 18 yaşımdayım ve bunlarla bu güne kadar yaşadım ama artık bir operasyon düşünüyorum bi umut belki düzelir diye. Teşekkürler.

  Yanıtla
 11. Hatice
  Hatice says:

  Merhaba ben küçükken göbeğime kaynar su dökülmüş yanlş yöntemler yapıldığı için karnımın sol tarafı komple yanık ameliyat veya başka bit yöntemle komple geçermi ?

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Size ne ölçüde yardımcı olacağımızı belirlemek için muayene etmeliyiz. Randevu için lütfen arayınız: +90 532 414 62 31

   Yanıtla
 12. Ali
  Ali says:

  Merhaba, ben 1 buçuk yaşındayken üzerime kaynar su dökülmüş ve şu anda sol kolumun iç kısmı ve sol göğsümde yanık izi mevcut . Bana yardımcı olabilir misiniz ?

  Yanıtla
 13. Şaban Saliç
  Şaban Saliç says:

  hocam hayırlı günler benim boynumda yanık var estetik yapma şansınız varmi yardımcı olabilirmisiniz acaba

  Yanıtla
 14. Melike
  Melike says:

  Merhaba 1 bucuk yasinda oglum kaynar su dökülmesi sonucu yandı ve greft yapıldı. Şuan basi giysisi giyiyor, ama bazı yerlerinde skar var ve iz kalırmı ne yapılması doğru olur sizce. Iyi çalışmalar

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın M.
   Öncelikle oğlunuzun tedavisinin yapıldığı merkeze güvenin ve tedavinin tamamlanmasını bekleyiniz. Doktorlarınız sizi her konuda aydınlatacaklardır. Bizim bir yorum yapabilmemiz için oğlunuzu muayene etmemiz gerekmektedir.
   Geçmiş olsun dileklerimizle

   Yanıtla
  • selime
   selime says:

   merhaba melike hanim benim kizimda yandi suan bize basi giysisi onerdiler ise yariyor mu iz kaliyor mu ogrenebilirmiyim

   Yanıtla
 15. mehmet
  mehmet says:

  Hocam ufak yaştayken kaynar su dökülmesi sonucu yandım bir çoğu geçti ama sağ elimde çok büyük bir iz kaldı Bana yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla
 16. Zehra
  Zehra says:

  Merhabalar ben 27 yaşındayım.4 yaşında bir yanık kazası geçirdim. Belimin orta kısmından kalça altına kadar derin ve derisi üst üste binmiş izler kaldı baya da geniş bir bolge. Buna umut vaad ediyor musunuz?

  Yanıtla
 17. Semiha
  Semiha says:

  Benim sağ ayağım 4 yaşındayken kaynar mercimek çorbasına girdi ve şuan 22 yalındayım hala izi var estetik fiyatını öğrenmek istiyorum ?

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın S, sizi muayene etmeden bir yanıt veremeyiz çünkü her yanık izinin tedavisi farklıdır. Bizimle GSM/WhatsApp: +90 532 414 62 31 no’dan iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla

   Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Her yanık izi için belli ölçüde tedavi şansı vardır. Kesin yanıt için sizi muayene etmeliyiz

   Yanıtla
 18. Gülsever DAĞHAN
  Gülsever DAĞHAN says:

  Merhaba . Yanağımda 4 yaşımdan kalma yanık izi var şu an 18 yaşındayım . Bunun bir tedavisi var mıdır

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Her yanık izi için belli ölçüde tedavi şansı vardır. Kesin yanıt için sizi muayene etmeliyiz.

   Yanıtla
 19. Gazi
  Gazi says:

  Mrb Hocam, 10 yaşımda geçirdiğim bir kaza nedeniyle sağ bacağımda diz kapağı altına kadar derin yanık izim var. Estetik tedavi için iletişim kurmak istiyorum.

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın U,
   Yanık izlerinin tedavisi mümkündür ancak her iz için farklı bir tedavi uygulanır ve her olguda farklı bir başarı yüzdesi elde edilir. Size ne oranda yardımcı olabileceğimizi belirlemek için muayene etmemiz gerekmektedir.

   Yanıtla
 20. Ela
  Ela says:

  Merhabalar hocam, yaklaşık üç gün önce elime kızgın yağ sıçradı ve yaklaşık 6 cm gibi bir bölümde kırmızılık var. Yavaş yavaş rengi ten rengime dönüyor fakat derimdeki o bölüm kırışık duruyor. Henüz 3 gün olduğu için panik yapmak istemiyorum. Derimin kırışıklığı geçer mi? Geçmezse tedavi olacağım. Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın Ela, henüz yanığınız çok yeni. Muhtemelen önümüzdeki günlerde iyileşme devam edecek. Ancak bir plastik cerrahi uzmanına veya kliniğimize başvurarak muayene olmanız daha uygun olur. Geçmiş olsun dileklerimizle

   Yanıtla
 21. Fatih
  Fatih says:

  Hocam merhabalar. Dövme sildirme işlemi için 5 seans gittim ancak epilasyon cihazı ile işlem yapmışlar ve kabarık ve kızarık skar izleri oluştu dövmede. Profesyonel kişilere gittiğimdeyse silseler bile oluşan kabarıklığın asla gitmeyeceğini söylüyorlar. Bundan kurtulmamın bir yolu var mı ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
 22. Dilara
  Dilara says:

  Merhaba.Ismim Dilara ve 19 yaşındayım.Geçen sene Ekim ayında gittiğim diş doktorunun bozuk olan makineyle yaptığü makina yüzünden dudağımın kenarında tahmini 3 dereceden bir yanık oluştu.Cildiyeye gidip çeşitli kremler kullanmama rağmen yanığa bağlı olarak kabarma ve renk eşitsizliği mevcut.Acaba bu izin bir tedavisi mümkün mü?Ve ya maliyeti yaklaşık olarak ne kadar tutabilir.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim^^

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın Dilara,
   Dudağınızdaki izin şekli ve büyüklüğü tedavi ve masrafların belirlenmesinde önemlidir. Bu nedenle sizi görüp muayene etmeden yorum yapamayız. Randevu için +90 532 414 62 31 no’yu arayabilirsiniz.

   Yanıtla
 23. Veysel selcuk
  Veysel selcuk says:

  Merhaba doktor bey.. Benim kuzenimin bacaginda yukariya dogru ve dizine dogru cocukken ustune kaynar su dokulmus yanik izi var suan 30 yasinda acaba duzelmesi mumkun mu ?

  Yanıtla
  • Ünal taş
   Ünal taş says:

   Hocam merhabalar 1 hafta önce eşimin eline kızgın yağ dökülmesi sonucu (sigara böregi patladı)sag elinin üstünde 2.derece yanık oluştu bu gün ameliyat oldu elinin üstüne doku parçası koydular ilerleyen süreçte hareket kısılması ve iz ler olurmu daha iyi bir tedavi gerekirmi teşekkürler

   Yanıtla
   • Prof. Dr. Ege Özgentaş
    Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

    Öncelikle geçmiş olsun, derin yanıklarda deri yaması (grefti) ile tedavi uygundur. Olay henüz yeni. İyileşme tamamlandıktan sonra bir sorun başlarsa ve doktorunuz yardımcı olamaz ise lütfen bize başvurunuz.

    Yanıtla
 24. Tamam tamam
  Tamam tamam says:

  Benim boynumda 15 yıldır yanık izi var hemen çenemin altında fazla büyük ve geniş deil ameliyat olmak istiyorum fiyat nedir ve nasıl Bi tedavi ne kadar sürecek Bir tedavi öğrenebilirmiyim

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın B,
   Evet beyaz renkli ve kabarık olmayan izleri tedavi ediyoruz. Bu tedavi genellikle özel bir ameliyat ile gerçekleşiyor. Size ne ölçüde yardımcı olabileceğimizi anlamak için sizi görmeliyiz.
   Bizimle aşağıdaki sayfadan irtibata geçebilirsiniz.
   http://egeozgentas.com.tr/iletisim/

   Yanıtla
 25. Muzaffer
  Muzaffer says:

  Merhabalar ben 5 yıl önce elektrik akımına kapıldım kolumda geniş yanık izleri oluştu ve beyaz renkte ince parlak izler var bu izlerin geçme durumu var mı nasıl bir yol izlemeliyim

  Yanıtla
 26. Uğur
  Uğur says:

  Hocam iyi günler . Ben reşo yakıt dedikleri jelin patlaması sonucu yandım yüzümde göğüs ve boyun kısmında kulaklarımda elimde ve dirsek kısımda 2. Ve 3. Derece yanıklar oluştu yaklaşık 20 gün hastanede kaldım . Bazı izler kuüçüldü. Bazılarını ise siyah leke şeklinde duruyor ne onerirsiniz

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın U,
   Yanıklarınızın ne kadar önce olduğunu bildirmemişsiniz. Yanı izlerinin olgunlaşması bir yılı bulabilir ve geçebilir. Sizi muayene etmeden daha fazla yorum yapamayız.
   Bizimle aşağıdaki sayfadan irtibata geçebilirsiniz.
   http://egeozgentas.com.tr/iletisim/

   Yanıtla
 27. Ebru Cengiz
  Ebru Cengiz says:

  Merhabalar Ege Özgentaş doktor bey ben 28 yaşındayım ben 15 yaşındayken iki kulağımda yanık izi meydana geldi bu durumdan çok rahatsızım ve cok üzülüyorum bu durumdan kurtulmak istiyorum psikolojimi de etkiliyor küpe takamıyorum bu yanık izlerinin geçme durumu var mı varsa tedavisi nasıl olur eğer bu kulağımdaki yanik izleri gecerse çok mutlu olacam

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın E. C.
   Kulak yanıklarının tedavisi kulaktaki şekil bozukluğunun derecesine göre ciddi farklılıklar gösterir. Size ne şekilde ve ne ölçüde yardımcı olabileceğimizi anlamak için mutlaka muayene etmeliyiz. Lütfen bizimle aşağıdaki bağlantıdan irtibata geçiniz:
   http://egeozgentas.com.tr/iletisim/

   Yanıtla
 28. Fatih Kılıç
  Fatih Kılıç says:

  Postinflamatuar Hipopigmentasyon..
  Bu,son gittiğim doktorun reçeme yazdığı tanı.7 ay önce lazer epilasyon esnasında yakıldım, boynumun iki tarafı ve biraz da yüzümde yanık izleri kaldı lakin bu izler beyazlaşmış izler, son gittiğim özel klinikte doktorum bunun 2. derece yanık sonrası oluşan pigment kaybı olduğunu söyledi ve Portical-B isimli kremi yazdı,vitiligo tedavisinde kullaniyormus belki iyi gelir dedi.1 aydir kullaniyorum lakin lekeleri daha da belirgin hale getirdi bu krem.Bu gune kadar contractubex,dermatix gibi leke kremleri ve kantaron yağı kullandım lakin hiç biri işe yaramadı.. Lutfen yardımcı olun,bunun bir tedavisi olduğunu söyleyin,ne kullanmalıyım birseyler önerin,ben bu izlerle yaşamak istemiyorum.

  Yanıtla
 29. isim vermek istemiyorum
  isim vermek istemiyorum says:

  merhabalar ben 13 aylıkken kaynar su sebebiyle yandım yüzümde kolumda sırtımın sol tarafında (sağ tarafında da vardı ama birkaç sene önce balon tedavisi yapıldı) her iki kolumda sol kolumun altında (bu kolumu hareket etmemi zorlaştırıyor) ve bacaklarımda 3.derece yanıklar var ve hala belli oluyorlar en az 12 tane ameliyat oldum ama durum hala aynı gibi sizce bunların ciddi bir şekilde geçme ihtimali var mıdır?

  Yanıtla
 30. Emine
  Emine says:

  Mrb hocam benim kız kardeşim 5 yaşında yüzü yandı ve şimdi 19 yaşında yuznde yanık biraz koyu ve kırışık gibi bı leke kaldı ne önerirsiniz

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Kız kardeşinizin yüzündeki yanık izini tedavi ederiz. Ancak  bu tedavinin nasıl yapılacağını ve başarısının derecesini söyleyebilmemiz için kendisini görüp muayene etmemiz gerekir.
   Muayene randevusu için aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:http://egeozgentas.com.tr/iletisim/
   Prof. Dr. Ege Özgentaş

   Yanıtla
 31. Muhammet burak tutar
  Muhammet burak tutar says:

  Hocam 2 yasında ıken sırt ve omuz kısmıma sıcak su dokulmesı nedenı ıle yanık ızı olusmustur omuz kısmımdakı bırazdaha fazla gıbı bunun tedavısı mumkunmudur eskı sı gıbı olurmu

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın Muhammet Burak Tutar,
   Yanık izlerindeki tedavinin başarısı hastadan hastaya değişir. Burada izin derecesi ve genişliği önemlidir. Sizi görüp muayene etmeden izlerin ne ölçüde kaybolacağını söyleyebilmemiz mümkün değildir.
   Muayene randevusu için aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:
   http://www.egeozgentas.com.tr/iletisim/
   Prof. Dr. Ege Özgentaş

   Yanıtla
 32. Emircan şahin
  Emircan şahin says:

  Hocam merhaba 1.5 yaşındayken kafamdan aşşagıya yemek döküldü bunun sonucunda çenemde yanık izleri var şuan 18 yaşındayım tedavi olmak istiyorum

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın E. Ş.
   Tedaviye başlamak için herhangi bir yaş sınırımız yoktur. Sizi hemen tedavi programına alabiliriz. Bize telefon numaranızı gönderirseniz asistanlarımız sizi arayarak muayene randevusu verebilirler.
   Prof. Dr. Ege Özgentaş

   Yanıtla
 33. Nesime
  Nesime says:

  Merhaba ben küçükken yandım ve bacaklarımda alev aldı tedavi oldum ama deri nakli de yapıldı ama yaralar şişti ve hiç bir etkisi olmadı bi tedaviniz var mı bunun için

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın N.

   Sizi tedavi programına alırız. Ancak önce sizi muayene etmeliyiz. Eğer telefon numaranızı gönderirseniz asistanlarım sizi arayarak muayene randevusu vereceklerdir.
   Prof. Dr. Ege Özgentaş

   Yanıtla
 34. Mustafa Cem
  Mustafa Cem says:

  Hocam merhaba. Küçük yaşta meydana gelen bir yanık var kolumda,dirseğe kadar. Fonksiyonda herhangi bir sıkıntı yok. Polislik,Subaylık sınavlarında engel oluyor bana. Tedavi de olmak istiyorum. Faydası olur mu?

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın M. C

   Sizi tedavi ederiz ancak bunun nasıl yapılacağı, süresi ve başarı oranı konusunda bilgi verebilmek için sizi muayene etmeliyiz. 
   Muayene randevusu için bizi +90 532 414 62 31 no’lu telefondan arayabilir veya sizi aramamızı isterseniz telefon numaranızı gönderebilirsiniz.
   Prof. Dr. Ege Özgentaş

   Yanıtla
 35. Deniz
  Deniz says:

  Hocam merhaba iğneli epilasyon sonrası göğüs ve karın bölgemde nokta nokta oluşan beyaz lekeler var. Hipopigmentasyon oluyor galiba bunlar, geçmesi ne kadar sürer? 1.5 yıl oldu gözle görülür bir azalma yok. Bu işlemden sonra 3 adet küçük skar oluştu, Skarlar için cildiye 6 ay boyunca contractubex kullanmami önerdi fakat ise yaramadi, bunun haricinde siliskar, madecassol, kantaron yağı bu kremleri kullandım fakat bunlarda çözüm olmadı. önerebileceğiniz tedavi yöntemi var mı? Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın Deniz,

   Derideki yaralanma sonrası beyaz lekelerin yani hipopigmentasyon olayının düzelmeme ihtimali vardır. Bazı durumlarda cerrahi olarak bu durumu düzeltebiliyoruz ancak sizi görüp muayene etmeden tedavinizin mümkün olup olmadığı konusunda bir yorum yapamayız.
   Muayene randevusu almak için bizi GSM/WhatsApp +90 532 414 62 31 no’lu telefondan arayabilirsiniz.Prof. Dr. Ege Özgentaş

   Yanıtla
 36. Cemile demircan
  Cemile demircan says:

  Hocam benim sağ bacağımda 3 üncü dereceden kaynar su yanığı var 6 yaşında kaynar suyun içine düştüm şimdi kalın bir katman oldu cok büyük hasar bıraktı boydan boya ve birde cok kaşınıyor yara oldu bu aralar birde sağ bacagım geriliyor yırtılacak gibi hissediyorum. Uzatırken

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın C.D.

   Size yardımcı oluruz. Ancak uygun tedavinin belirlenebilmesi için muayene olmanız gerekmektedir

   Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın Dilara

   Yanık izlerini tedavi ediyoruz ancak size uygun tedaviyi belirlemek için muayene olmanız gerekmektedir.

   Yanıtla
 37. Özgür
  Özgür says:

  Hocam nişanlımın kolunda küçüklükte kaynar suya düşmeden dolaya 3 üncü dereceden yanık izi var kolda buruşma skarlar ve zayıflık var görüntü olarak çok kötü skar ameliyatı olduk çeşitli doktorlarda ama görünttü için pek bi sonuç alamadık siz tedavi ediyormusunuz etmiyorsanız bize bunun için önere bileceğiniz iyi bir yer varmıdır hocam şimdiden teşekürler

  Yanıtla
 38. Beyza
  Beyza says:

  Ayagım yaklaşık 18 gün kadar önce kızgın yağ dökülerek yandı hala geçmedi fakat bacağımda soyulan yere göre doktorum iz kalacağını söylüyor izi geçirebileceğiniz bir tedavi yöntemi var mıdır fiyatları nasıl oluyor

  Yanıtla
 39. Deniz
  Deniz says:

  Merhaba ben 4 yaşındayken vücuduma sıcak su döküldü. 2.5 derece yanık. Şu anda karın bölgem ve gıdığımda izler kaldı. Ben avusturya da laser tedavisine başlamıştım fakat iz bıraktığı için tedaviyi yarıda kesmek zorunda kaldık.

  Bunun bi tedavisi var mı?

  Yanıtla
 40. Ezgi
  Ezgi says:

  Merhaba 3 ay önce sıcak su döküldü ve 2. Derece derin yanık tedavisi oldum. Bir bölümüne Greft uygulaması yapıldı. Greft uygulanan yer kırmızı renkte, diğer bölümler beyaz renkte. Bu renk farklılığı geçer mi ? Geçmesi için önerileriniz nelerdir?

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sizi muayene etmeden yorum yapmamız uygun olmaz. Zaman içinde kendiliğinden bir miktar düzelme olabilir. Bu konuda sizi tedavi eden hekimden yardım almanızı öneririz.

   Yanıtla
 41. Cansel
  Cansel says:

  Selamın aleyküm ben 1 buçuk yaşındayken süt kazanına düşünmüsüm sol kolumda 3 dereceden iz var göğsümüm üstü ve karın üstünde 2 nci dereceden var bunun tedavisini olmayı çok istiyorum bunun yolu var mı?

  Yanıtla
 42. Gizli
  Gizli says:

  Kabarık yanık izi tedavisi için uygun yaş kaçtır?
  15 yaşındayım ve iz beni rahatsız ediyor kaç yaşımda ameliyat olabilirim?

  Yanıtla
 43. Sahra
  Sahra says:

  Hocam merhaba. 10 gün önce yanan 11 aylık bebeğimin muhtemelen yanık izleri kalacak ayaklarında ve ayak birliklerinde. Bir iki tane de küçük izler kalacak bacaklarında. Şu anda tedavi sürüyor. Önce Şehir Hastanesi’nin plastik cerrahına görüneceğiz. Ancak daha sonra kendi bulduğumuz yöntemleri uygulayacağız inşallah. Bebeklere kaç yaşından itibaren, ne tür bir operasyon yapıyorsunuz? İkinci dereceden yüzeyel ve derin yanıkları var maalesef. Kaynar suyla yandı.

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Yanık izlerini tedavisi her yaşta yapılabilir. Umarım bebeğinizin yanıkları belirgin bir iz bırakmadan iyileşir.

   Yanıtla
 44. Zozan
  Zozan says:

  5 yıl önce yemek yaparken kızgın yağ dolu kazan ayağımın hepsine döküldü 1 yıl tedavi gördüm hala derimde kalınlık ve koyuluk var ve dokunduğunda veya bir yere çarptığında tomurcuk oluşuyor ve çok ağrıyor

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Eğer şikayetleriniz günlük yaşamınızı olumsuz etkiliyor ise veya görünüm sizi psikolojik olarak rahatsız ediyor ise size yardımcı olurum. Randevu için iletişim sayfamızdan başvurabilirsiniz

   Yanıtla
 45. Zeynel
  Zeynel says:

  Hocam merhabalar iyi günler,
  27 yaşındayım, 2 yaşımdayken filan evimizde çıkan bir yangın sebebi ile elim ve yüzüm yandı. O zamanlar yani 25 yıl önce filan, bacağımdan alınan bir deri parçası elime ve yüzüme nakledildi. Şuanda hamdolsun, herhangi bir germe, çekme, hareket kosıtlılığı gibi bir sorunum yok. Lakin derin izler var. Bunun tedavisi mümkün müdür…

  Yanıtla
 46. Halil
  Halil says:

  14 yıl önce elim bileklerime kadar sıcak su kazanına girmişti ve 3. Dereceden yanık olmuştu. Bacağımdan parça aldılar ve elimin üzerine yapıştırdılar, ve şuan elimin üzeri hafif kahverengi renk, buruşukluklar ve çukurlar var.
  Bu izi nasıl tedavi ettirebilirim. Yanık izinde kaybolma olur mu

  Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir