Çene Estetiği

Çene Ucu Estetiği

Alt ve üst çenenin birbiri ile uyumlu olmadığı durumlarda güzellikten bahsedilemez. Uyumlu bir çenede ağız kapatıldığında dişler birbiri ile düzgün olarak temasa geçmelidir. Tıp dilinde dişlerin kapanışına “oklüzyon” denilir. Ağız kapandığında dişler birbiri ile uyumsuz olarak temas ediyor ise bu durum hem çiğneme ve beslenmeyi hem de yüz güzelliğini olumsuz etkiler. Dişlerin kapanış bozuklukları estetiğin ötesinde bir sağlık sorunudur.  Tedavisi ortodonti ve plastik cerrahi bölümlerince birlikte yapılır. Dişlerin kapanışı (oklüzyon) düzgün olduğu halde alt çenenin önde veya geride olduğu durumlar sağlık sorunu yaratmasa da estetik sorunlar yaratır.

Güzel çene nasıl olmalı?

Yan (profil) görüntümüzde yüzümüzün üç çıkıntılı noktası dikkati çeker. Bunlar alın, burun ve çene ucudur. Güzel bir yüzde bu üç çıkıntının uyum içinde olması beklenir. Alt çenenin en çıkıntılı (ön) kısmına “mentum” adı verilir. Normalde yandan bakıldığında mentumun en çıkıntılı kısmı alın-burun birleşim noktası ile ayni hizada olmalıdır. Mentumun çıkıntılı olması (alt çene önde) veya geride olması (alt çene geride) yüz güzelliğini bozar.

Alt çenenin geride olmasına toplumda daha sık rastlanır. Yetersiz çene ucu olanlarda burun öne çıkar ve normalden daha iri imiş algısı yaratır. Burun ameliyatı isteyenlerin en az %10 unda çene ucu geridedir. Ameliyatın istenilen sonucu vermesi için bu kişilerde çene ucunun da öne alınması gereklidir. Çene ucunun geride olması boyun estetiğini de bozar. Erkeklerde belirgin çene ucu tercih edilir.

Geride olan çene ucu tedavisi

Çiğneme sorunu olmadığı halde alt çene ucu geride ise aşağıdaki metodlar ile çene ucu ileri alınır:

Yağ Enjeksiyonu

Kişinin kendi yağ dokusu alt dudak ile çene kemiği arasına enjekte edilerek çenenin çıkıntılı olması sağlanır. Kliniğimizde bu yöntemi tercih etmekteyiz.

Dolgu Maddesi Enjeksiyonu

Piyasada hazırolarak satılan Collagen, Hiyalüronik Asit (HA), Kalsiyum Hidroksiapatit (Calcium Hydroxylapatite), Poli L Laktik Asit ve benzeri maddeler çene ucuna enjekte edilerek ilerleme sağlanır.

Protezler (İmplantlar)

Ticari olarak satılan MEDPOR® (porous high-density polyethylene – PHDPE) ve silikon protezler şekil verilmiş sentetik maddelerdir. Bunların değişik boyda olanları mevcuttur. Küçük bir ameliyat ile alt dudak ve kemik arasına yerleştirildiklerinde çene ucunun çıkıntısı artar.

İleride olan çene ucu tedavisi

Çiğneme bozukluğu olmaksızın alt çene ucunun çıkıntılı olması durumuna daha seyrek rastlanır. Tedavide çıkıntı yapan kemik ameliyat ile traşlanarak geriletilir.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i[‘GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,’script’,’//www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);

ga(‘create’, ‘UA-44005840-4’, ‘auto’);
ga(‘send’, ‘pageview’);

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir