Dudak Estetiği

Dudak Güzelleştirme

Dudaklar güzelliğin önemli ögelerinden biridir. Güzel bir yüzün her kısmında olduğu gibi dudakların da diğer yüz yapıları ile uyumlu olması beklenir. Ancak günümüzde seksi olmak özellikle kadınlar için aranılan bir vasıf olarak öne çıkmaktadır. Buna bağlı olarak da günümüz medyası kadınlarda etli ve belirgin dudakları seksiliğin sembolü olarak sunmaktadır. Bazı hastalarımızdan seksi dudaklara “köfte dudak” diye isim takıldığını da duyuyoruz.

Dudağın seks sembolü olarak görülmesi çok eski dönemlere kadar uzanır. Klasik mitolojide Cupid aşk ve seksüel istek tanrısı olarak anlatılır ve Venüs’ün oğlu olarak belirtilir. Yunan mitolojisindeki karşılığı ise Eros‘dur. Her ikisi de yay ve ok ile temsil edilirler. İnanışa göre bunların okları ile vurduğu kişiler birbirlerine aşık olurlar.

Anatomik olarak üst dudak orta kısmındaki kıvrımlı bölgeye Cupid Yayı (Cupid’s Bow) veya Eros Yayı adı verilir.

Özellikle dudağın ruj sürülen pembe kısmının (buraya vermilyon adı verilir) eros yayı ile birlikte yüksek ve dolgun olması arzulanan bir durum haline gelmiştir.

Estetik dudak dolgunlaştırma

Dudakların daha seksi görünecek şekilde dolgunlaştırılması için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunları gözden geçirirsek:

Dudak dolgusu

Dudağa dolgu kişinin kendi dokuları ile yapılabildiği gibi hazır olarak piyasada satılan fabrika yapımı dolgu maddeleri ile de yapılabilir. Günümüzde en sık uygulanan yöntem hazır dolguların dudağa enjekte edilmesidir. Yaygın oluşunun en önemli nedeni uygulamanın kolay ve nispeten ağrısız olması, muayene odasında yapılabilmesidir. Hazır dolgu maddelerinin iki tipi vardır. Etkisi geçici ve kalıcı olanlar.

Eriyen dolgu maddeleri ile dudakları kalınlaştırma

Hiyalüronik Asit (HA) ve Poli L Laktik Asit gibi hazır satılan dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile yapılır. Poliklinik koşullarında gerçekleştirilebilir. Pratik olması nedeni ile bazı hekimlerce tercih edilen bir yöntemdir. HA daha yaygın olarak kullanılır ve değişik ticari isimler altında Türkiye’de bulunmaktadır. Bu dolguların kalıcılık süresi kişiden kişiye ve ürünün kalitesine göre değişir. İyi sonuçlar almak için FDA (Amerikan Besin ve İlaç Yönetimi) onayı almış olan ürünler kullanılmalıdır.

Kalıcı dolgu maddeleri ile dudak dolgunlaştırma

İlk bakışta kalıcı dolguların kullanılması daha mantıklı görünse de gerçekte durum böyle değildir. Kalıcı dolgularda istenmeyen bir sonuç alındığında bu dolguları dışarıdan bir müdahale ile eritmek mümkün değildir. Ayrıca iltihaplanma, sertlik veya akıntı gibi komplikasyonlar çıktığında bunların düzeltilmesi çok zor olmaktadır. Ülkemizde bazı markalar mevcut olsa da Prof. Dr. Ege Özgentaş bu kalıcı dolguları önermemekte ve kullanmamaktadır. Kalıcı dolguların en eskisi sıvı silikon‘dur. Günümüzde de bazı ülkelerde nadir olarak kullanılmaktadır. Sıvı silikonun tıbbi kullanım için hazırlanmış güvenilir tipleri yoktur. Amerika ve Avrupa’nın birçok ülkesinde sıvı silikonun enjekte edilmesi kanunen yasaktır. Çünkü ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Ülkemizde de yasal satışı yoktur.

Yapay dolgu maddelerinin olası yan etkileri

Yapay dolgu maddeleri damar içine kaçtığı zaman ciddi sorunlar çıkartır. Doku çürümeleri yani kangren ve kalıcı sakatlıklar yaratabilir. HA dolgularının etkisini azaltacak bir ilaç mevcuttur. Hyaluronidase adı verilen bu maddenin dolgu yapılan hastanın yanında bulunması güvenlik açısından uygun olur. Acil bir durumda vakit kaybetmeden gerekli müdahale yapılabilir. Kalıcı dolgular için böyle bir düzeltici madde halen mevcut değildir.

Ameliyat ile dudak kalınlaştırma

Özellikle üst dudağı daha dolgun gösteren bazı ameliyat teknikleri mevcuttur ancak bunlarda dikiş atma ve alma gerektiğinden fazla tercih edilmezler. Dolgu maddesi olarak kişiden kendi dokuları ameliyat ile alınıp dudak içine yerleştirilebilir. Bu iş için fasya (adaleleri çevreleyen sert zar) veya yağ kullanılır.

Yağ vererek dudakları kalınlaştırma

Dolgu maddesi olarak kişinin kendi yağının kullanılması bütün dünyada en çok uygulanan ve en güvenilir işlemdir. Yağ enjeksiyonları dudak dolgusu olarak da sık kullanılmaktadır. Her ne kadar yağlar ameliyatla alınıyor ise de bir enjektör ile deri kesilmeden deri altından emerek alınırlar ve giriş bölgesinde iz kalmaz.  Ancak kalıcı bir sonuç almak için yağ enjeksiyonunun birkaç kez tekrarlanması gerekebilmektedir ve bu da bir dezavantaj oluşturmaktadır.

Kliniğimizde hastanın kendisinden alınan yağ dokusu ile dudak kalınlaştırılması tercih edilmektedir.

Dudak inceltme

Her şeyde olduğu gibi dudaklarda da aşırı kalınlık ve dolgunluk itici olur. Normalden kalın dudaklar nadir olarak doğuştan olabilir. Ama günümüzde en sık nedeni estetik amaçlı dolgu maddelerinin hatalı uygulamalarıdır. Eriyen dolgularda aşırı kalınlığın zaman içinde azalması olasılığı vardır. Ancak bu olasılık kalıcı dolgularda yoktur. Ayrıca geçici dolgularda bile iltihap ve tahriş mevcut ise  erime olmayabilmektedir. Bu durumda en uygun tedavi ameliyattır. Dudak inceltme ameliyatı başarısı tamamen cerrahın becerisine kalmış bir operasyondur. İnce bir işlem olmasına karşın ağır bir operasyon değildir ve lokal anestezi ile ayaktan yapılabilir.

Bu konuda daha fazla bilgi için tıklayınız: Aşırı kalınlaştırılmış dudakların tedavisi var mıdır?

Dudak kısaltma

Özellikle üst dudakta burun alt kenarı ile üst dudağın alt kenarının mesafesi “dudak uzunluğu” olarak adlandırılır. Normalde dudaklar serbest olarak kapandığında dişler görünmemelidir. Gülümsendiğinde ise dişlerin tüm uzunluğu görünmeli ancak üst diş etleri görünmemelidir. Dişlerin görünerek gülümsenmesi bir gençlik işaretidir. Yaş ilerledikçe üst dudak yerçekimine bağlı olarak uzar ve gülme durumunda dişler çok az görünür veya hiç görünmez. İleri yaşlarda doğal karşılanan uzun dudak gençlikte çekici değildir. Üst dudağın kısaltılarak daha estetik bir gülme sağlanması için çeşitli ameliyatlar vardır.

Dudak kısaltma ameliyatları

Bunlara dudak asma” veya “lip lift” ameliyatları da denilir. birkaç yöntemi vardır:

İplikle dudak asma

Herhangi bir deri kesisi yapılmadan yalnızca iğne ile girilerek üst dudak iplik ile burun ucuna doğru çekilerek kısaltılır. Kolay bir yöntemdir. Dikiş izi yoktur. Ancak kalıcılığı kişiye göre değişiklik gösterir. Tekrarlanması mümkündür.

Burun delikleri altından dudak kısaltma

Buna “boğa boynuzu” yöntemi de denilir. Burun deliklerinin altından kesi yapılarak üst dudak yukarı kısmından gerektiği kadar parça çıkartılır ve dudağın boyu kısaltılır. Burun deliklerinin altında bir iz kalır.

Vermilyon kenarından üst dudak kısaltma

Vermilyon dudağın ruj sürülen pembe kısmına verilen isimdir. Bunun dudak derisi ile birleştiği yerden kesi yapılarak kesinin üzerindeki deriden gereken miktar çıkartılır. Bu şekilde üst dudak hem kısaltılır hem de ruj sürülen kısmının yüksekliği artar. Ancak burada da pembe kısım ile derinin birleştiği noktada bir iz kalır.

 

4 cevaplar
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sorunuza yanıt verebilmek için muayene etmemiz veya en azından resimlerinizi görmemiz gerekir.

   Yanıtla
 1. Mehtap Çarıklı
  Mehtap Çarıklı says:

  Merhaba
  Burun delikleri altından dudak kısaltma lip lift ameliyatında dikiş izi kalır mı? Micro cerrahi yöntemi olduğu zaman kalmaz deniyor ama tam olarak bilgi rica ediyorum lütfen ?
  Mehtap

  Yanıtla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın M. Ç.
   Her kesi ve dikişte sonra iz kalır, ancak Plastik Cerrahi’nin amacı bu izleri fark edilmeyecek veya zor fark edilir hale getirmektir. İzlerin belli olmaması cerrahın becerisine ve dikiş atılan kişinin yara iyileşme özelliklerine göre önemli değişikler gösterir.

   Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir