Kalın bacaklarda estetik

Kalın Bacak Estetiği

İdeal bacak

Güzel kabul edilen kadın bacaklarında en bombeli kısım kalçanın en kabarık kısmına karşılık gelen kısımda yani belin hemen alt yan tarafında olmalıdır. Buradan başlayarak hafif bir kavis ile bacaklar dizlere doğru incelmelidir.

Şişmanlık bacaklarda kalınlaşmaya yol açar. Bazı kadınlarda özellikle basen diye adlandırılan bölge yağ biriktirmeye müsaittir. Birçok kadında zayıflama sonrası vücudun diğer bölgelerindeki yağlar eridiği halde basen bölgesinde hala yağ fazlası kalarak estetiği bozan bir görüntü ortaya çıkabilir. Ayrıca bel altında yanda bir kabarıklık, daha sonra bir girinti ve basen bölgesinde de bir çıkıntı olması sık görülen durumlardır.

Diz çevresi ve diz üstü bölgedeki yağ fazlalığı ve şişmanlığın tedavisi yağların alınması ile yapılır. Bunun en yaygın yöntemi liposuction (yağların vakum ile alınması) dır. İlgili yazıya linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bacak İnceltme Estetiği

Şişmanlık her koşulda estetiği bozan bir durumdur. Şişman insanların bacaklarının da kalın olması sık rastlanan bir durumdur ve burada özel bir tedaviden bahsetmek gereksizdir. Öncelikle kişinin normal kilosuna dönmesi gereklidir. Ancak kilosu normal olduğu halde vücudun belli bölgelerinde zayıflamakla erimeyen inatçı yağ birikintilerinin olması herkesçe iyi bilinen bir durumdur. İşte böyle durumlarda estetik bozukluktan bahsedebiliriz.

Hormonların etkisi ile genellikle yağlar erkeklerde vücudun kalçaların üzerindeki üst kısımlarında kadınlarda ise vücudun alt kısımlarında daha fazla toplanma eğilimindedir. Irklara da bağlı olmakla birlikte kadınlarda basen adı verilen ve kalçanın hemen altında yan taraflarda yağ toplanmaları iyi bilinir. Daha önce de belirttiğimiz gibi kadın silueti dolgun göğüs, ince bel, geniş kalça ve buradan muntazam olarak dize kadar incelen bacaklar olduğu zaman estetik bir görüntü kazanır. Buna karşılık kalçaların altında bir girinti ve bunu takip eden bacakların yanlarındaki çıkıntı (basen) ideal kadın vücudu görüntüsünü bozar.

Kalın bacakların doğal yollar ile inceltilmesi şişmanlık dışında mümkün değildir. Çünkü normal kilolu ama kalın bacaklı kişilerde kilo vermek vücudun üst kısımlarının deforme olup çirkin görünmesine yol açar. Bu durumda çare olarak uzun süre yalnızca bacaklardaki fazlalığı giderecek bölgesel incelme yöntemleri araştırılmıştır. Örnek verecek olursak:

Bacak yağlarını eriten hareketler

Çeşitli fiziksel egzersizler ile bacak yağlarını eritme yolları denenmiştir. Fiziksel egzersizler kasları geliştirir ve enerji ihtiyacı için vücuttaki yağları yakar. Ancak bu eritilip yakılan yağların hangi bölgelerde olacağını belirlemek elimizde değildir. Ayrıca çok çalıştırılan adaleler genişler ve bu da bacakların daralması yerine genişlemesine yol açabilir. Kadınlarda atletik belirgin kasları olan bacaklar çekici olmaz.

 Bacak inceltme aletleri

Bunlar bacakları çalıştıran egzersiz aletleri olabildiği gibi bölgesel masaj yapan makinalar, bölgesel korseler, bazı kremler ve buna benzer uygulamalar denenmiştir. Bunların hiçbirinin tam olarak istenilen sonucu verdiği ispatlanamamıştır.

Liposuction Bacak İnceltme

Liposuction yani yağların vakum gücü kullanılarak içi boş borular (kanüller) yardımı ile küçük deliklerden emilerek dışarı alınması tıpta önemli bir gelişme olarak ortaya çıkmıştır. Tabii buna yağı yerinden kopartıp dışa alabilecek güçte vakum yaratabilen cihazların teknik olarak yapılabilmesi önemli katkı sağlamıştır. Bu yöntemin en önemli avantajı yalnızca birkaç milimetrelik deliklerden yapıldığı için belirgin bir iz bırakmamasıdır.

Lazer lipoliz bacak inceltme

Burada deri altına lazer ışını veren küçük borular sokularak yağlar ısıtılıp eritilir. Daha sonra da vakum ile dışarı alınır.

Ultrason (vaser) ile bacak yağlarını eritme

Burada da deri altına ultrason yani ses titreşimleri vererek yağları ısıtıp eriten çubuklar sokulur ve sıvı haline gelen yağlar daha sonra vakum ile dışarı alınır.

Yukarıdaki her iki yöntem de yağları tahrip edip bir daha kullanılamaz hale getirmektedir. Oysa günümüzde yağ dokusunun ziyan edilmemesi gereken çok değerli bir dolgu maddesi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle Prof. Dr. Ege Özgentaş daha çok yağları en az tahrip eden klasik liposuction yöntemi ile bacak inceltme yöntemini tercih etmektedir.

Ameliyatsız bacak inceltme

Çeşitli haber kaynakları ve sosyal medyada sık olarak duyulan yağları ameliyatsız olarak eritme terimi kulağa çok hoş gelmektedir. Bu iş için çeşitli cihazlar geliştirilmiş ve piyasaya sürülmüştür. Bu cihazlar yağları dışarıdan dondurarak veya çeşitli fiziksel dalgalar ile dışarıdan eritip parçalayarak çalışırlar. Ancak deriye zarar vermeden bu işi yapabilmeleri için ancak çok sınırlı bölgelerde sınırlı bir erime sağlayabilmektedirler. Bacak inceltilmesi için de bu cihazlar kullanılmaktadır ancak günümüz koşullarında elde edilen yarar liposakşın işlemindeki kadar belirgin olmamaktadır.

Bacaklarım çok kalın, inceltmek için ne yapmalıyım?

Yukarıdaki soruyu şişman olmadığı halde daha ince ve güzel bacaklara sahip olmak isteyen kadınların sık olarak sorduğuna şahit olmaktayız. Bacakların kalınlığı iki nedene bağlı olabilir:

  1. Bacak kaslarının çok gelişmiş olması
  2. Deri altı yağ dokusunun fazla olması
  3. Hem kas hem de yağ dokusu fazlalığı

Atletizm ile uğraşan kadınlarda bacak kasları gelişir ve bacaklar kalınlaşır. Daha çok erkeksi bir görünüm verdiğinden estetik açıdan kabul görmez. Bu durumu gidermek için botulinum toksini uygulanabilir ancak kasların felç olması çok daha ciddi olumsuz etkiler yaratır. Deri altı yağ dokusu fazlalığı en sık rastlanılan durumdur ve tedavisi yukarıda anlatıldığı gibi yapılır. Hem kas hem yağ dokusu fazlalığı da sık görülmez ve yalnız yağların alınması ile sağlanan yarar ile sınırlı kalınır.

Kalın baldırlar

Bacaklar çok biçimli olduğu halde diz altındaki baldır kısmının kalın olması kilosu normal kadınların ciddi bir estetik sorunudur. Özellikle uzun çizmeler giymek istediklerinde kalın baldırları istedikleri modeli bulmalarında zorluk yaratabilmektedir. Buna geçici çözüm botulinum toksini kullanılarak bulunabilmektedir. Baldır kaslarının dış kısımlarına enjekte edilen botulinum toksini buradaki adale liflerini felç ederek incelmelerine yol açmaktadır. Bu şekilde baldırlarda belirli ölçüde incelme olabilmektedir.

Özetler isek kalın bacakların inceltilmesi günümüz koşullarında belli bir ölçüye kadar mümkün olmaktadır. Ancak bu işlem normal vücut ağırlığına sahip yani şişman olmayan kişilerde estetik olarak olumlu sonuçlar vermektedir.


//

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir