Liposuction’nın babası Yves-Gerard Illouz’u kaybettik.

Günümüzde bütün dünyada en çok uygulanan estetik ameliyatlardan biri olan liposuction (liposakşın diye okunur) 1982 yılında Fransız doktor Yves-Gerard Illouz tarafından dünyaya tanıtıldı. Vücuttaki fazla yağları çok güçlü bir emici pompa yardımı ile ucunda deliler olan içi boş çubuk (kanül) lar yardımı ile almaya dayanan bu metod daha önce de denenmiş ancak iyi sonuçlar vermediği için terkedilmişti. Daha önceki denemelerde içi boş çubukların delikleri keskin kenarlı olduğu için kanamalara ve istenmeyen kesilere yol açabiyordu. Ayrıca o dönemde kullanılan emici aletler (vakum pompaları) yeterince güçlü değildi.

Illouz çok güçlü bir vakum aleti geliştirdi ve piyasaya sürdü. Ayrıca ucu keskin değil künt olan kanüller kullandı. Bu künt uçlu kanüller (çubuklar) damarlara veya sinirlere zarar vermiyor yalnız yağları içine emerek vücuttan dışarı atılmalarını sağlıyordu.

Bu yöntem önceleri kuşku ile karşılandı. Ancak başta Amerika olmak üzere birçok ülkeye davet edilen Illouz kendi vakum aletini ve kanüllerini yanında götürerek canlı izlenen ameliyatlar yaptı ve güzel sonuçları herkesi hem etkiledi hem de inandırdı. Daha sonra tüm dünyada en çok davet edilerek izlenen doktorlardan biri oldu.

1985 yılında Türkiye’ye davet edilerek kurs veren Illouz’u ben de izlemiş ve liposuction yapmaya başlamış idim. O tarihte başlayan tanışıklığımız yakın geçmişe kadar çeşitli toplantı ve kongrelerdeki karşılaşmalarımız ile sürüyordu.

Bugün kendisinin ölüm haberini aldım. Estetik cerrahiye önemli katkıları olan bu değerli insanı saygı ve rahmetle anıyorum.

Prof. Dr. Ege Özgentaş

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir