Türk Plastik Cerrahi ve Dermatoloji Dernekleri Uyarıyor: Yetkisizlere Estetik Yaptırmayın

Daha önce diplomasız kişilere estetik yaptırdığı için ölümden dönen Brezilyalı model Andressa Urach’ın hikayesini burada yazmıştık (okuyun).

CNN dahil pek çok medya organında haber olan bu durum başta Brezilya olmak üzere tüm dünyada bu konuda önemli bir farkındalık yarattı. Türk Plastik Cerrahi ve Dermatoloji dernekleri de bir kamuoyu duyurusu ile yetkisiz kişilerce yapılan estetik işlemler ile ilgili olarak bazı uyarılarda bulundu. Özetle saç ekimi, dövme silme, botox, dolgu, PRP, laser gibi işlemlerin yalnız plastik cerrah ve dermatologlar tarafından yapılması gerektiği vurgulanan duyuruda güzellik salonu ve kuaför gibi yerlerde kesinlikle bu işlemlerin yapılmaması gerektiği açıklandı.

Bugün Brezilya’da kayıtlı plastik cerrah sayısı 5.500 iken 12.000 üzerindeki doktorun yetkisiz olarak estetik müdahalelerde bulunduğu bildirilmektedir.

Türkiyede Plastik Cerrahi Derneği’ne kayıtlı 730 civarında Estetik Cerrah mevcuttur ve kayıtlı olmayanlar ile birlikte diplomalı estetik cerrah sayısının 1.000 in üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Buna karşılık diplomasız olarak estetik yapan doktor sayısının bu rakamın çok üzerinde olduğu düşünülmektedir.

Estetik Cerrahi kuaförde saç yaptırmaya veya pazardan parfüm satın almaya benzemez. Kalitesiz hizmetin bedeli çok ağır olabilir çünkü vücudumuzdaki bazı yaralanmaların bir daha geri dönüşü olmayan sekelleri kalabilir.

Biz de tekrarlamakta yarar görüyoruz: Estetik bir girişim düşünüyorsanız yaptıracağınız işlemin türüne göre doktorunuzun Dermatolog veya Estetik Plastik Cerrah olup olmadığını araştırın, kuşkunuz var ise çekinmeden diplomasını göstermesini isteyin. Bu arada Sağlık Bakanlığı tarafından verilenlerin dışındaki gösterişli diplomalara da aldanmayın.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir