Lokal Anestezi İle Estetik

Lokal Anestezi

Narkoz (genel anestezi) kelimesi günümüzde hala korku vermektedir. Bunun bir alternatifi de sedasyon altında verilen lokal anestezi dir. Bu işlem özellikle estetik ameliyatlar için son derece uygundur.

Lokal anestezi ne demektir?

Lokal anestezi yalnızca ameliyat yani tedavi edilecek bölgeyi uyuşturmak ve acı duymaz hale getirmektir. Vücudun diğer kısımları normal duyusundadır ve işlevlerine devam eder. Genel anestezinin aksine kişi tam olarak uyanıktır ve kendi kendine soluk alıp verebilmektedir. Hasta her türlü hereketi yapabilir ama uyuşturulan bölgede ağrı duymaz.

Lokal anestezi nasıl yapılır?

Lokal anestezi uyuşturulması gereken yere uygun maddenin enjekte edilmesi ile yapılır. İğnenik ilk batırıldığı yerde kan almak için damara girerken veya kalçadan iğne yapılırken deride meydana gelen küçük batma hissi olur. Bu bölge birkaç dakika içinde hissizleşir ve daha sonra bu hissiz bölgeye iğne batırılarak diğer bölgelere doğru ilerlenir.

Lokal anestezi acıtır mı?

Daha önce bahsettiğimiz gibi deneyimli bir elde lokal anestezinin yalnızca ilk iğne batırılışı biraz hissedilir ama sonraki enjeksiyonlar ağrısızdır. Çok hassas olan kişilerde bu ilk iğne yapılışını da hissettirmemek için damardan bir sakinleştirici ilaç verilebilir. İyi yapılan bir lokal anesteziden sonra kesinlikle ağrı hissi olmaz. Eğer anestezi sonrası ağrı hissediliyor ise bunun nedeni uygun tekniğin veya yeterli dozun kullanılmamış olmasıdır.

Sık sorulanlar

Lokal aestezi ile ilgili sık sorulan ve bilinmek istenen diğer başlıkları da söyle özetleyebiliriz.

Lokal anestezi aç karnına mı yapılır?

Her ne kadar çok küçük işlemlerde (nevüs veya ufak kist çıkartılması) aç karına olmak gerekmez ise de pek çok estetik ameliyat belli bir süre almaktadır. Ameliyat süresi içinde bulantı ve kusma olacak olursa ciddi sorunlar çıkartabilir. Ayrıca aniden ortaya çıkan bir beklenmeyen durumda hastada genel anesteziye geçilmesi icap edebilir ve bunun için hastanın midesinin tamamen boş olması gerekir. Bütün bu nedenler dikkate alındığında lokal anestezi için bile hastanın boş mide ile yani aç olarak gelmesi tercih edilir. Bütün dünyada kabul edilen ortalama aç kalma süresi erişkinlerde ameliyattan 8 saat öncesi  başlar. Yani kişi en son ameliyattan 8 saat önce yemeli ve içmeli daha sonra tamamen aç olmalıdır. Bunun tek istisnası bu 8 saat içinde ağızdan alınması gereken zorunlu ilaçlardır ve bunlardan bazılarının bir yudum su ile alınmasına izin verilir.

Lokal anestezi etkisi ne kadar sürer?

İlk kullanılan lokal anestetik maddelerin bile etkisi bir iki saat kadar sürebilmektedir. Günümüzde 12 saate kadar etkisi sürebilen lokal anestezikler mevcuttur. Ayrıca ihtiyaç duyulduğunda etki geçerken ayni bölgeye yeniden ilaç enjekte edilerek süre uzatılabilir Ancak bunlar yapılırken anestezik ilacın maksimum dozunu geçmemeye dikkat edilmelidir.

Lokal anestezi sonrası nasıldır?

Ameliyat sonrası ağrı açısından lokal anestezi biraz daha avantajlıdır. Genel anestezi ile yapılan ameliyatlardan sonra uyanan hasta ne kadar ağrı hissediyor ise lokal anestezi ile yapılan ameliyatlardan sonra da uyuşturucu ilacın etkisi geçince ağrı hissedilebilir. Ancak lokal anestezinin etkisi yavaş yavaş geçtiği için ağrı da yavaş yavaş ortaya çıkar ve gerekirse ağrı kesiciler ile azaltılır veya ortadan kaldırılır. Lokal anestezinin en büyük avantajı genel anestezinin aksine uyanma sonrası görülen bulantı, kusma, boğaz ağrısı ve tam olarak kendine gelmedeki gecikmenin olmayışıdır. Lokal anestezi ile ameliyat edilen bir hasta ilave sakinleştirici verilmemiş ise hemen evine gönderilebilir. İlave sakinleştirici verilenler ise bunun uyku veren etkisi geçtiği andan itibaren (en fazla birkaç saat sürer) evlerine yürür durumda gidebilirler.

Lokal anestezi yan etkileri

Lokal anestezikle genel olarak çok güvenlidirler. Ancak her ilaç ve maddeye olduğu gibi bunlara da ciddi allerji gelişebilir. Kliniğimizde bütün ameliyatlar lokal anestezi ile bile olsa ameliyathanede yapıldığı için allerjik reaksiyonların tedavisi diğer ortamlara göre çok daha kolaydır. Ancak bazı uzun etkili lokal anestezik maddeler verildiği yerden yavaş yavaş kana karışarak ameliyattan saatler sonra bile yüksek doza bağlı sorunlar ortaya çıkartabilir. Bunu önlemek için kullanılan her maddenin maksimun dozunu çok iyi bilmek ve bunun üzerine çıkmamak gerekir.

Özet olarak lokal anestezi ile yapılan ameliyatlar nisbeten daha güvenlidirler. Deneyimli kişiler tarafından verildiğinde pek çok estetik ameliyat uyutulmaksızın lokal anestezi ile güvenle yapılabilir. İyi yapılan lokal anestezide kesinlikle ağrı duyulmaz ve ameliyat sonrası herhangi bir sıkıntı şekilmez.

 


Sosyal medyadaki paylaşımlarımızı izlemek için aşağıdaki logolardan uygun gördüklerinize tıklayabilirsiniz:


0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir