Silikon

Estetikte Silikon

Tıbbi silikon

1960 lardan beri tıbbi kullanım için özel olarak hazırlanan saf silikon güvenli olarak vücut içinde kullanılmaktadır. Örnek verirsek günümüzde meme büyütme ameliyatlarının büyük çoğunluğu silikon meme protezleri ile yapılmaktadır. Burada kullanılan silikon, tabaka ve jöle halindedir. Ayrıca bazı durumlarda katı silikonun blok halinde kullanılması da mümkündür.

Sıvı silikon

Katı, tabaka, ve jöle silikona karşılık tıbbi saflıkta olsa bile sıvı silikonun insana enjekte edilmesi çeşitli sorunlara yol açabilmektedir ve genel olarak tavsiye edilmez. Fiziksel güzelliğe büyük önem verilen Güney Amerika Ülkelerinde kalça büyütme amacı ile silikon enjeksiyonları çokça yapılmaktadır. Çok ucuz olması nedeni ile tıbbi olmayan (yani endüstriel) silikonun büyütme işlemlerinde kullanılması da ciddi bir sorun yaratmaktadır. Yasa dışı olan bu işlem kolay olması nedeni ile (iğne ile büyütülmesi istenen yere sıvı silikon veriliyor) eğitimsiz kişilerce spa, güzellik salonu ve ev gibi ortamlarda yapılabilmektedir. Ölüme kadar varabilen ciddi zararları nedeni ile Venezuella’da kozmetik amaçlı sıvı silikon enjeksiyonları yasaklanmış ve uygulayana hapis cezası geririlmiştir. Bütün yasal önlemlere karşın güzellik uğruna herşeyi göze alan bilinçsiz bir grup, teklikelerini dikkate almayarak bu işlemi hala yaptırmaktadır. Venezuella’lı bir kadının plastik cerrah olmayan birine yaptırdığı silikon enjeksiyonu sonrası başına gelen dramatik olayları Amerikan basını uzun süre konu yapmıştır.

Dikkat edilecek noktalar

Konuyu size şöyle özetleyebilirim: Her türlü kozmetik girişim için (iğne batırılarak veya ışın verilerek yapılanlar dahil) mutlaka diplomalı bir plastik cerraha veya bu konuda eğitim almış bir dermatoloğa başvurun aksi takdirde hiç ummadığınız ciddi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz..

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir