Aşırı kalınlaştırılmış dudakların tedavisi var mıdır?

Dolgun dudaklar kadınlara daha seksi ve çekici bir görünüm kazandırır. Piyasada kullanıma hazır olarak satılan dolgu maddelerinin yaygınlaşması dudak estetiği ameliyatlarında da artışa yol açmıştır.

Dudak kalınlaştırma hiyaluronik asid (HA) ve poli L laktik asid (PLLA) gibi vücudun yabancı olmadığı maddeler ile veya yağ enjeksiyonu ile yapılabilmektedir. Daha seyrek olarak polimetilmetakrilat (PMMA) gibi kalıcı maddeler de kullanılabilmektedir. Bunun dışında yasal olmadığı halde sıvı silikon enjeksiyonu seyrek olarak dudak kalınlaştırma işlemlerinde kullanılmaktadır.

Güzellik ve estetik oranlarda gizlidir. Dolgun dudaklar seksi görünüm veriyor demek dudak ne kadar dolgun olursa seksilik o kadar artar anlamına gelmez. Belli bir orandan daha fazla kalınlaşmış dudaklar garip ve komik bir görünüm ortaya çıkartır. Farkında olmadan ördek dudaklar ile dolaşan ve kendini çekici zanneden pek çok kişiye rastlamış olabilirsiniz. Bunların bir kısmı garipliklerinin farkında olmadan toplumdaki yaşamlarına devam ederken bilinçli bir grup aşırı dolgun dudaklarından rahatsız olup bunların düzeltilmesi için çare aramaktadır.

Aşırı doldunlaştırılmış dudakların tedavisi daha önce enjekte edilen maddenin cinsine göre değişir. Hiyaluronik asid (HA) ile kalınlaştırma yapılmış ise bir yıl içinde bu maddenin vücut tarafından eritilmesi ve dudakların kendiliğinden incelmesi mümkündür.  Buna karşılık silikon ve polimetikmetakrilat (PMMA) gibi kalıcı maddelerin enjekte edilmesi ile yapılan dolgunlaştırmalarda zaman içinde bir erime ve düzelme beklenmez. Piyasada yukarıda sayılanlar dışında daha farklı maddelerden yapılan dolgu maddeleri de bulunmaktadır. Yeterli denetimden geçmeden çeşitli ülkelerde ruhsat alan veya hiç denetimden geçmeden piyasaya sürülen kaçak maddelerin enjekte edilmesi ciddi sağlık sorunları da yaratabilmektedir. Bunların en başında enjekte edilen maddenin vücut tarafından kabul görmemesi ve iltahaba yol açmasıdır. Dudaktaki iltahaplanma ağrı, kızarıklık, apse oluşması ve deride akıntılı iltahaplı deliklerin ortaya çıkması gibi sonuçlar doğurabilir.

İltahaplanmış dudakların tedavisinde antibiyotik kullanımı, bölgesel yara bakımı gibi tedaviler yeterli olmaz ise cerrahi olarak dudak içindeki iltahaplı odakların ve görülebilir ise enjekte edilen maddenin temizlenmesi gerekir. Ancak bu anlatıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Enjekte edilen madde yalnız bir bölgede olmayıp dudağın kaslar dahil bütün dokuları içine yayılmış olduğundan gözle görülerek ayıklanması bazan mümkün olmayabilir. Bunu tuz ile karabiberi birbirine karıştırdıktan sonra elle tekrar birbirlerinden ayırmak çalışmak gibi hayal edebilirsiniz.

Herhangi bir komplikasyon (istenmeyen sağlık sorunu) ortaya çıkarmamış ancak görüntü olarak rahatsız edici olan iri dudakların tedavisi daha kolaydır. Burada dudağın vermilyon adı verilen ve ruj sürülen pembe renkli kısmından enlemesine bir şerit çıkartılarak inceltme gerçekleştirilir. Kesi doğru yerden yapıldığında ve güzel dikildiğinde görünen bir iz kalmaz.

Dudak dolgunlaştırmada sorun yaşamamak için baştan uygun tedavi seçilmesi önemlidir. En iyisi dolgunlaştırmanın aşırıya kaçmadan yapılmasıdır. Bunu da işlemi yapan uzman belirlemelidir. Kişi istiyor diye onu komik hale sokacak kadar kalınlaştırmalardan kaçınılmalıdır.

Prof. Dr. Ege Özgentaş dudak kalınlaştırmaları yalnız hastanın kendi yağını kullanarak yapmaktadır ve estetik sınırlarını aşan aşırı istekleri kabul etmemektedir.

Estetikte her şeyin daha büyüğü daha iyidir prensibi geçerli değildir.

2 cevaplar
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın F. A. Dudaklardaki eski dolguları alabiliyoruz. Ayrıntıları görüşmek için bizimle GSM/WhatsApp: +90 532 414 62 31 den iletisim kurabilirsiniz.

   Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir