Estetik Cerrahi Nereye Gidiyor?

Dünyada Estetik Cerrahi’nin Yönü

Dünya Estetik Plastik Cerrahi Derneği (International Society of Aesthetic Plastic Surgery – ISAPS) estetik ile ilgili 2013 yılı istatistiklerini yakın bir zaman önce açıkladı.

Bu veriler içinde en çarpıcı olanı İran’ın estetik cerrah sayısı açısından 226 ile 27. sırada olmasına karşın yapılan estetik işlemlerin sayısı açısından dünyadaki ilk 10 ülke arasına girmiş olmasıdır. Türkiye’nin bu listede ilk ona giremediğini de belirtelim.

İkinci çarpıcı nokta ise Almanya’nın penis büyütme ameliyatlarında dünyada ilk sırada olmasıdır. Hemen dikkat çeken bu noktaya Fortune dergisi şu şekilde yer vermiştir:
“Büyütme savaşları: Almanya Penis Büyütme Masasının Başında Oturuyor.
II. Dünya Savaşında “büyüme savaşı” başlatan ülke şimdi başka bir “büyüme savaşı” nın  başını çekiyor.”
Yazıyı okumak için tıklayınız.

Dikkat çeken üçüncü çarpıcı nokta kalça büyütme ve kaldırma ameliyatlarının Brezilya, Meksika ve Amerika başta olmak üzere tüm dünyada hatırı sayılır derecede artmış olmasıdır. Ayrıca vajina gençleştirmesi ve estetiği ameliyatlarında da bir artış mevcuttur.

Kadınlarda en sık yapılan 5 estetik ameliyat:

Erkeklerde en sık yapılan 5 estetik ameliyat:

Kadınlar daha çok meme ve vücutlarının görüntüsüne yönlenirken erkekler burun ameliyatını ilk sırada tercih etmektedirler. Her iki cinste de cinsel organlara yönelik estetik işlemlerde artış vardır. Ameliyatsız güzellik işlemleri ise tüm dünyada estetik ameliyatların biraz önüne geçmiş durumdadır ve sayıları giderek artmaktadır. Bu işlemleri kısaca açıklar isek:

Ameliyatsız Estetik İşlemleri:

Günümüz dünyasında özellikle kadınlar vücut hatlarının belirgin olmasını istemektedirler ve ameliyat masasına yatmadan güzelleşme fikri insanlara giderek daha cazip gelmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir