Doğum sonrası eski vücut görüntüsünü korumak

Anneyi eski görüntüsüne kazandırmak

Doğum yapmanın vücuttaki görünür etkileri

Anne olmak bir kadının yaşayabileceği en mutlu duygu. Ama bunun bir bedeli olabiliyor. Her kadında olamamakla birlikte doğum sonrası vücutta bazı olumsuz etkiler ortaya çıkabiliyor. Bunlardan en belirgin olanları karın derisinde çatlaklar ve/veya sarkmadır. Ayrıca karnı gergin tutan kasların esnemesi veya yırtılmasına bağlı olarak karında bombelik de görülebilmektedir. Emzirme tamamlandıktan sonra memelerde de çatlak ve sarkmalar görülebilmektedir.

Karındaki etkiler

Doğumda alınan fazla kilolar geri verilse bile karın duvarındaki gevşeme bombeli bir karın görüntüsü ortaya çıkartabilir. Doğum sayısı arttıkça bu tür sorunların ciddiyeti de artmaktadır. Estetik cerrahi annelerin doğum sonrası görüntülerini başarılı bir şekilde düzelterek eski güzelliklerine kavuşmalarını sağlamaktadır.

Doğum sonrası en sık ihtiyaç duyulan ameliyat karın estetiğidir. Tıp dilinde abdominoplasti olarak adlandırılan bu ameliyat karın germe olarak da bilinir. Karın germe ameliyatında özet olarak sarkık karın derisi kesilerek alınır, eski göbek çıkartılarak yeni bir göbek deliği oluşturulur ve karın duvarındaki gevşeme dikişler ile giderilir. Sonuçta gergin, bombeliği gitmiş ve güzel görünen göbek deliği olan bir karın ortaya çıkar. Kasık üzerinde kalan yatay ameliyat izi bikini altı içinde kalacak şekilde ayarlanır. Bu sayede izler görünmeden bikini ile denize girilebilir.

Burada önemli olan karın estetiğinin ne zaman yapılacağına karar vermektir. Bir ara sezaryen ameliyatı ile ayni anda karın estetiği ameliyatı yapan estetik cerrahlara rastlanıyordu. Prof. Dr. Ege Özgentaş bu girişimi doğru bulmamakta ve kendisi uygulamamaktadır. Bütün dikkatini yeni doğan bebeğinin beslenmesi ve bakımına vermesi beklenen annenin daha uzun bir iyileşme süreci olan ilave bir ameliyata tabi tutulması doğru değildir. Ayrıca gebeliğin vücutta yarattığı değişiklikler doğumla hemen kaybolmayacağı için yapılan ameliyatın planlaması yanlış olabilir. Pek çok estetik cerrah karın estetiğinin (abdominoplasti) doğumdan en erken bir yıl sonra yapılması konusunda fikir birliği içindedir.

Doğum sonrası karın estetiğinde en çok sorulan sorulardan biri de tekrar hamile kalındığında ne olacağıdır. Karın germe ameliyatı geçiren bir kişi yeniden doğum yapabilir. Ancak doğumdan sonra karnın tekrar sarkık ve bombe olma ihtimali vardır. Çatlaklar da eskisinden daha fazla ortaya çıkabilir. Bunları düzeltmek için yeni bir karın estetiği gerekir. Birden fazla doğum yapmayı planlayan kadınlar için her ameliyat sonrası bir karın estetiği ameliyatı olmak hem pratik değildir hem de risk taşıyabilir. Prof. Dr. Ege Özgentaş karın germe ameliyatlarını bir daha doğum yapmayı düşünmeyen kadınlarda uygulamaktadır. Ayrıca hayatın gidişi içinde kararlar değişebilmektedir. Yeniden evlenmeler veya beklenmeyen olaylar planlanmadığı halde yeniden çocuk sahibi olmayı gündeme getirebilmektedir. Bu nedenler ile Dr. Özgentaş çok gerekli nedenler olmadıkça 30 yaş altındaki kadınlara da karın germe ameliyatı yapmamaktadır.

Doğum sonrası karında görünen bozulma her kadında farklı olmaktadır. Her doğum yapan kişinin karın estetiği geçirmesine gerek yoktur. Karın germe ameliyatı sonrası hamile kalındığı takdirde karında yeniden bozulma olabileceği dikkate alınmalıdır. Karın germe ameliyatının çok genç yaşlarda değil de  doğumların tamamlandığı dönemde yapılması daha uygundur.

Göğüslerdeki etkiler

Doğuma yakın memelerde belirgin bir genişleme olur. Emzirme süresince memeler büyüklüğünü korur. Emzirmenin memeler üzerinde estetik açıdan olumsuz etkileri olup olmadığı hep merak edilmiştir. Genel inanışın aksine emziren  annelerin memeleri emzirmeyen annelere göre daha az deforme olmaktadır. Hamilelikte memelerin genişleme derecesi önemlidir. Eğer bu genişleme ileri derecede ise meme derisinde çatlaklar oluşur. Genişleyen memenin süt kesildiğinde eski hacmine geri dönmesi de bazan sorunlar yaratabilir. Bu genişleme ve küçülme meme ile deri arasındaki bağlantıları gevşetirse memelerde sarkma olabilir.

Doğum sonrası meme sarkması meme dikleştirme ameliyatı ile düzeltilebilir. Gerek duyulduğunda bu dikleştirme işlemi ile birlikte meme büyütme işlemi de yapılabilir. Meme büyütme silikon protezler ile yapılabileceği gibi uygun kişilerde kendi yağı enjekte edilerek de yapılabilir.

Annelik nesillerin devamı için gerekli olan kutsal bir olaydır. Bazı bünyelerde vücut güzelliğinde olumsuz etkileri olsa da biz estetik plastik cerrahların “anneyi yeniden tazeleme” ameliyatları ile bunlar giderilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir