Ergenlere estetik yeniden gündemde

Kylie Jenner Amerika’da iyi tanınan bir televizyon yıldızı. Bir süredir görüntüsünde değişiklik olduğu için estetik yaptırdığı öne sürülen yıldız nihayet dudak dolgusu yaptırdığını açıkladı. Bu açıklama derhal yoğun tartışmalara yol açtı. Daha 17 yaşında olan Kylie’nin reşit olmadığı halde dudak estetiği yaptırması bazı çevrelerce kınandı.

17 yaş henüz vücut gelişiminin tamamlanmadığı ve kişilik gelişiminin devam ettiği bir yaştır. Pek çok ergende gelişme çağında vücut algılaması ile ilgili sorunlar olabilir ancak bunların önemli bir kısmı gelişimin tamamlanması ve olgunlaşma ile kendiliğinden ortadan kalkar. Gerçek estetik bozuklukları ise reşit olduktan sonra her yaşta düzelttirmek mümkündür.

Medya yıldızları özellikle gençleri çok derinden etkilemektedirler. Bu etkileme çoğu zaman olumsuz yönde olmaktadır. Özellikle Güney Kore ve Singapur gibi ülkelerde gençler batılı artistlere benzemek için internette gördükleri güvensiz cihazları satın alarak yüzlerinde değişiklik yapmaya çalışmaktadırlar. Göz kapaklarını batılılara benzetmek için taktıkları özel kıskaçlı gözlükler, burunlarını kaldırmak için burun deliklerine taktıkları açıcı cihazlar, çene kenarlarını inceltmek için kullandıkları deriyi ezen el silindirleri bunlara örnek olarak verilebilir. Aslında bunların hiçbiri yarar sağlamadığı gibi bazı durumlarda yaralanma ve sekellere de yol açabilmektedirler. Ancak ergenleri anlamak ve ikna etmek zordur.

Burada estetik cerrahlar ve aileler de sorumluluk almalı ve ergenlerin istekleri gerçekçi değilse yerine getirmektense zor da olsa onları ikna etme yoluna gidilmelidir.

Prof. Dr. Ege Özgentaş zorunlu durumlar dışında ergenlere estetik cerrahi yapılmasını uygun görmemektedir.

//

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir