Amerika’da 2014 yılı estetik ameliyatları

Amerikan Estetik Cerrahi Derneği (ASAPS) 2014 yılı istatistiklerini açıkladı.

Estetik ameliyatların %40’ı 35 ile 50 yaş arasındakilere yapılmış. 65 yaşın üzerinde estetik yaptıranlar %10 oranında imiş.

35-50 yaş arasında en çok yaptırılan ameliyat liposuction (yağların vakumla emilerek alınması) ameliyatı olmuş. 65 yaş üzerindekilerde ise en çok yapılan yüz germe ameliyatı olmuş.

Bütün estetik işlemler dikkate alındığında en çok yapılan estetik ameliyatlar sırası ile liposuction (yağların vakumla emilerek alınması), meme büyütme (silikon protez), gözkapağı estetiği, karın germe ve burun estetiği olmuştur.

Cerrahi olmayan estetik işlemlerde en çok yapılan botulinum toksini enjeksiyonu olmuştur. Bunu dolgu (hyaluronic acid) takip etmiştir.

Kalça büyütme ameliyatlarında %86 lık bir artış görülmüştür.

Estetik yaptıranların %90 ı kadınlar %10 u ise erkekler olmuştur.

Erkeklerin en çok yaptırdıkları estetik ameliyatlar sırası ile liposuction (yağların vakumla emilerek alınması), burun estetiği, gözkapağı estetiği, jinekomasti düzeltilmesi (büyük memelerin alınması) ve yüz germe ameliyatı olmuştur.

Ülkemizde estetik ameliyatlar ile ilgili herhangi bir istatistik veri bulamadığımız için karşılaştırma yapamıyoruz. Ancak ülkemizde de en çok yapılan cerrahi dışı estetik işlemin botulinum toksini ve dolgu maddeleri  (hyaluronic acid) enjeksiyonu olduğu bilinmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir