Kilo vermek çok mu zor?

Şişmanlık ve fazla yağlar konusunda sizlere yazılar yazan bir hekim olarak fazla kiloların ne kadar zararlı ve estetik dışı olduğunu en iyi bilen kişilerden biri olmama rağmen son 5-6 yılımı sürekli kilo alarak geçirdim.

Ağırlığım 93 kiloya çıktığında birden kendime sordum: Ben ne yapıyorum? Kilo almamın nedenleri çok açık. Yemek yemeyi sevmem ve hareketsizlik. Peki bunların çaresi yok mu? Elbette var. Bilimsel olarak şişmanlık gereğinden fazla kalori almak yüzünden ortaya çıkar. Her gün yediğim miktarlardan daha az yersem zayıflamamam mümkün değil. Aldığım kaloriyi daha fazla harcamanın en kolay yolu ise günlük yürüyüşümü arttırmak.

yag-birikimi

Fazla yağlardan nasıl kurtuluruz?

sismanlik

Aşırı şişmanlık ve estetik

Ben de çok iyi bildiğim ancak hep ihmal ettiğim bu iki yöntemi ciddi olarak uygulamaya başladım. Her zaman yediğim yemeklerde hiçbir kısıtlama yapmadan miktarları yarıdan daha fazla azalttım. Birçok yere arabamla girmektense yürüyerek gitmeyi tercih ettim.

Aradan 11 ay geçti. Şu anda 75 kiloyum. Kendimi çok daha zinde hissediyorum. Gece horlamalarım hemen hemen kayboldu. Her türlü yemeği yediğim için hiçbir şeyin yokluğunu hissetmiyorum. Ama belirlediğim miktardan bir lokma fazlasını da almıyorum.

Peki bu durumun istenmiyen etkileri de oluyor mu? Evet. Bütün giysilerim bol geldiği için ciddi bir giyim masrafı yapmak zorundayım. Eee bu da işin bedeli.

Yaşadıklarımı sizin de yaşamanızı öneririm. Bu arada şunu da belirtmekte fayda var: Benim kadar iradeli olamıyorsanız size cerrahi olarak da yardımcı olabiliriz 🙂

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir