Estetikte erkekler kadınları yakalayabilir mi?

Kadın erkek eşitliğinin çok tartışıldığı günümüzde hep kadınların talepleri gündeme gelirken bir konuda erkekler sessiz sedasız kendi haklarını öne çıkarmaya başladılar: Estetik.

Amerikan Estetik Cerrahi Derneği’nin (ASAPS) istatistiklerine göre son 15 yılda erkeklere uygulanan estetik cerrahi işlemlerinde %100 den fazla artış olmuştur. Erkeklerin görüntüleri ile ilgili farkındalıkları daha önce hiç olmadığı kadar artmıştır.

Eskiden yalnız kadınların estetik uğruna herşeyi göze alacağı varsayılırdı. Oysa günümüzün erkekleri de bu konuda kadınlardan geri kalmamaktadır. Yüze giden bir burun, belirgin alt çene yapısı, kırışıklıklardan arındırılmış bir yüz, baklava dilimi şeklindeki karın görüntüsü, kaslı omuz ve pazular, adeleli bir göğüs ve şekillendirilebilecek saçlar için erkekler biz estetik cerrahlara başvurmaktadırlar.

Erkekleri estetiğe iten koşulların başında sağlıklı ve dinamik görünmek güdüsü gelmektedir. Özellikle orta ve ileri yaş erkekler mesleklerindeki konumlarını sürdürebilmek ve daha gençler ile rekabet edebilmek için buna ihtiyaç duymaktadır. İkinci önemli neden ise kadınlara cazip görünme isteğidir.

Amerika’da yapılan istatistiklere göre erkeklere yapılan estetik ameliyatlarda ilk üç sırayı büyümüş memelerin alınması (jinekomasti), burun estetiği ve saç ekimi almaktadır. Türkiye’de ise muhtemelen burun estetiği ilk sırayı almaktadır.

İnsanlar var olduklarından itibaren güzelliğe önem vermişlerdir. Bu nedenle erkeklerdeki estetiğe düşkünlük artışı doğal karşılanmalıdır.

İlgili konular:
Jinekomasti (Gynecomastia)
Burun estetiği
Saç ekimi

(function(i,s,o,g,r,a,m){i[‘GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,’script’,’//www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);

ga(‘create’, ‘UA-44005840-4’, ‘auto’);
ga(‘send’, ‘pageview’);

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir