Vücut güzelliği nasıl sağlanır?

Halk arasında endam olarak da isimlendirilen vücut güzelliği kadınlar için yüz güzelliği kadar önemlidir.

Kadın vücudunun en karakteristik özellikleri uzaktan bakıldığında göğüslerin bulunduğu bölgede dolgunluk yani dik ve belirgin göğüsler, hemen altında ince bir bel ve bombeli olmayan bir karın ve daha sonra bunu takip eden kalça dolgunluğudur. Kalça dolgunluğu uygun bir kavis ile bacaklara doğru devam etmeli ancak diz üstünden itibaren bacaklar diz altına doğru hafif bir şekilde incelerek devam etmelidir. Bacaklar düz olmalıdır. Diz altı bölgelerin kalın olması estetiği bozar. Ayni şekilde kalçadaki dolgunluk dizlere doğru oranlı bir şekilde azalmalıdır. Pek çok batılı modelde görüldüğünün aksine ince-dar kalçalar ve düz olarak inen uyluklar (uyluk diz ile kalça arasındaki bölgeye verilen isimdir) dişiliği temsil etmez.

Erkek vücudunun karakteristik görünümü kadınlardan farklıdır. Erkekte omuzlar geniş olmalı ve göğüs bölgesi bele doğru tepesi aşağıda duran bir üçgen gibi daralmalıdır. Erkekte kalçalar dar olmalıdır. Uyluk ve bacaklar kaslı olabilir ve diz üstü bölgede genişlemiş adelelere bağlı kalın uyluk erkeksi görüntüyü güçlendirir. Omuz ve göğüs bölgesindeki adelelerin gelişmiş olması istenir.

Karın bölgesi hem erkek hem de kadınlarda düz olmalıdır. Ancak kadınların aksine erkeklerde karın kaslarının baklava dilimleri gibi görünür olması istenen bir durumdur.

Vücut estetiğini bozan en önemli faktör şişmanlık ve istenmeyen yağ fazlalıklarıdır. Çağımızın hastalığı olan şişmanlık (obezite) ailesel ve metabolik nedenlerden ortaya çıkabildiği gibi aşırı beslenme ve uygunsuz yaşam alışkanlıklarından da kaynaklanabilmekedir. Obezitenin tedavisi çeşitli bilim dallarının birlikte çalışması ile sağlanabilen karmaşık bir konudur. Bu konuda daha fazla bilgi almak için “Aşırı şişmanlık ve estetik” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tıbben şişman sayılmadığınız halde vücudunuzun belirli yerlerinde biriken yağ fazlalıkları ciddi bir sorundur. Kadınlarda özellikle basen denilen bölgelerde, göbek çevresinde veya belde biriken fazla yağları liposuction denilen yöntemle almaktayız. Hafif derecedeki yağ fazlalıkları ameliyatsız yöntemler ile giderilebilmektedir.

Doğum yapmak karın estetiğini bozabilmektedir. Bunun tedavisinin nasıl yapıldığını öğrenmek için “Doğum sonrası eski vücut görüntüsünü korumak” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Özellikle kadınlarda şişmanlık kadar estetiği bozan diğer bir durum da istenilen bölgelerde gerekli dolgunlukların olmamasıdır. Memeler küçük ise çeşitli yöntemler ile büyütülmeleri sağlanır. Bu konuda bilgi almak için “Küçük Memeler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Kalça bölgesinde gerekli bombeliğin bulunması da dişilik görüntüsüne gölge düşürür. Basene doğru düz olarak inen dar kalçalar erkekler için estetik olarak güzel görünse de kadın vücut estetiği açısından uygun değildir. Yeterli popo çıkıntısı olmayan kadınlarda bel sırt ve karından aldığımız yağları kalçaya vererek estetik açıdan güzel kıvrımları olan bir popo oluşturduğumuz gibi daha ince bir bel ve düz bir karın elde edebilmekteyiz. Bu konuyu “Kalça Estetiği” kategorisinde daha geniş olarak inceleyebilirsiniz.

Biz plastik cerrahlar vücut estetiğini ideal ölçülere getirmek için bir heykeltraş gibi çalışmakta, fazlalıkları olan bölgelerden dokuları alarak dolgunluk istenen bölgelere vermekteyiz.

İlgili konular:

//

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir