Estetik dikiş nedir?

Estetik Dikiş

Kesiler mutlaka dikilmeli midir?

Hepimiz zaman zaman ufak tefek kesilere maruz kalabiliriz. Traş olurken veya mutfakta çalışırken oluşan küçük kesiler için çoğu zaman doktora başvurmayız ve bunların genellikle iz bırakmadan kendiliğinden iyileştiğine şahit oluruz. Buna karşılık yüzeyel bir tırmık çiziğinin bile bazılarında belirgin, kabarık ve kırmızı bir iz bırakabildiğini görürüz.

Büyümekte olan çocukların sıklıkla düşüp yaralanmaları olağandır. Aileler özellikle çocuklarının yüzlerinde olan kesilerden haklı olarak çok telaşlanırlar ve iz kalmadan iyileşmesini sağlamak için çareler ararlar. Bir kesi mutlaka dikilmeli midir? Bu ne biçim soru demeyin. Bazan kötü atılan bir dikiş hiç dikilmemesinden daha kötü bir iyileşme sağlayabilir.

Dikişin Estetik Olanı ve Olmayanı

Bir çok sağlık kuruluşunda hastalara “estetik dikiş istermisiniz” diye sorulduğuna şahit oluyoruz. Sanki iki kalite dikiş varmış da bedelini öderseniz daha kaliteli olanını satın alabilecekmişsiniz gibi bir izlenim veren bu soru çok yanlıştır. Bir yarayı dikebilen hekimin en özenli işi çıkarması tıbbi bir mecburiyettir. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi almamış hekimler (hatta cerrahlar) estetik dikişin kullanılan dikiş malzemesine ve dikişin konuluş tarzına bağlı olduğunu zannederler. Oysa böyle değildir. Birçok tanıdığınızda (veya kendinizde) dikilmiş kesilerde iyileşme sonrası parmaklık gibi yarayı dikine kesen dikiş izlerinin kaldığını görmüşsünüzdür. Estetik eğitimi olmayan bir cerrah en pahallı dikiş malzemesini bile kullansa kötü görünen dikiş izleri bırakabilir. Buna karşılık bu konuyu bilen bizler bazı durumlarda hiçbir dikiş malzemesi kullanmadan bile yaraları çok hafif izler bırakarak iyileştirebiliriz. Bunu şöyle açıklarsak: Çok yüzeyel kesilerde dikiş kullanmadan bazı özel yapışkan bantlar ile yaralar kapatılıp güzel sonuçlar alınabilir. Ancak hangi kesinin bant ile hangi kesinin de dikiş ile kapatılması gerektiğine karar vermek bir deneyim meselesidir.  Estetik dikişin sırrı kullanılan malzemeden çok cerrahın yarayı tedavi ederken takındığı tutumdur.

İzsiz dikiş var mı?

Bu arada önemli bir konuyu da hatırlatmakta yarar vardır: Bazı bünyeler kesilerden sonra ne yapılırsa yapılsın fazla iz bırakma eğilimindedirler. Keloid denilen kabarık izler tamamen kişinin iyileşme mekanizması tarafından oluşturulur ve nedeni tam olarak bilinmemektedir. Örnek vermek gerekirse kulağa küpe takmak için açılan bir iğne deliği ceviz büyüklüğünde bir iz bırakarak iyileşebilir. Neyseki bu durum oldukça nadirdir ama gene de akılda tutulmalıdır. Bazı bünyelerin keloide eğilimi olduğu gibi vücudun bazı bölgelerinin de keloid oluşturmaya eğilimi vardır. Bu bölgeler öncelik sırası ile göğüs ortasındaki kemiğin üzeri, omuzlar ve boyundur. Eğer bu bölgelerde bir ameliyat olma mecburiyeti var ise keloid gelişebileceği hatırda tutulmalıdır.

Özetliyecek olursak kesilerden sonra kalan izler birinci derecede kişinin bünyesine, ikinci derecede de dikişi atan kişinin becerisine bağlıdır. Özellikle yüz gibi görünen bölgelerinizde kesi oluştuğunda mutlaka Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanına başvurmanızda yarar vardır.

İlgili bağlantılar (linkler):


//

1 cevap
  1. Selami
    Selami says:

    Eşinin çenesinde hemen alt dudağının kıvrımında evde bir olaydan sonra kesildi ve hastanede bayan doktor dikis attı 3 dikis ve bu dikis hic iyi olmadı potluk kabarık bir görüntü oluşturuyor açtırıp estetik dikiş attirma şansımız varmi acaba bilgilendirirseniz memnun olurum teşekkürler kolaygelsin

    Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir